Nakrycia głowy dla psów – czy są potrzebne?

pies

Coraz częściej można spotkać się z ofertami czapek dla psów, które podbiły serca wielbicieli stylowych psich gadżetów. Czy takie akcesorium to tylko modny dodatek, czy spełnia określone funkcje? I czy warto rozważyć zakup takiego produktu dla własnego pupila?

Zastosowanie psich nakryć głowy latem

Czapki dla psów przeznaczone na sezon letni mają zwykle formę uroczych kapelusików lub czapeczek z daszkiem, drukowanych w wakacyjne wzory. Mogą kojarzyć się z czapeczkami dla dzieci – wykonane są z podobną starannością i dbałością o detale, a producenci tych dodatków prześcigają się w tworzeniu modnych modeli, które zachwycą psich entuzjastów. Czapka dla psa to jednak coś więcej niż zabawny gadżet – pełni istotną funkcję w psiej garderobie i może znacznie podnosić komfort spacerów. Kapelusze te dobrze izolują głowę psa od intensywnych promieni słonecznych, dzięki czemu nasz pupil lepiej znosi upały i nie przegrzewa się, nie dokucza mu też intensywne słońce. Materiały, z których wykonane są psie nakrycia głowy są przewiewne i zapewniają optymalną wentylację, dzięki czemu są jeszcze bardziej komfortowe dla czworonogów.

Zastosowanie psich nakryć głowy zimą

O ile letni kapelusz dla psa izoluje jego głowę od gorąca, o tyle czapka zimowa chroni go od mrozu i niekorzystnych warunków, takich jak śnieg i marznący deszcz. Wiele psów – zwłaszcza mniejszych, z krótką sierścią – kiepsko znosi zimowe mrozy i niechętnie wychodzi wtedy na spacer. Właściciele starają się jak mogą, by zabezpieczyć swoje psy przed niedogodnościami pogodowymi – od kilku sezonów popularne są chociażby specjalne ubranka dla psów, czy buty, dzięki którym zimowe wyjścia z domu stają się przyjemniejsze. Do zimowej garderoby warto dodać czapkę, która stanowi swoistą kropkę nad i w psiej stylizacji. Polecana jest zwłaszcza dla tych psów, które łatwo ulegają przeziębieniom i zapaleniom uszu.

Jakie cechy powinna mieć dobra psia czapka?

Przede wszystkim czapka lub kapelusz dla psa powinny być wykonane z dobrych jakościowo, oddychających materiałów, które dobrze znoszą pranie. Przez wzgląd na swoje przeznaczenie, psia garderoba jest szczególnie narażona na plamy, zatem tkanina nie powinna absorbować zabrudzeń i najlepiej, aby była łatwa w czyszczeniu. Ważna jest też kolorystyka – najlepiej, by czapki letnie miały jasny kolor, dzięki któremu materiał nie będzie się zanadto nagrzewał od słońca. Czapka powinna też mieć dobry system mocowania, który zapobiegnie zsuwaniu się nakrycia głowy, a zarazem nie wpłynie negatywnie na wygodę psa podczas spacerów.