Gastropeksja – na czym polega 

pies

Profilaktyczną metodą jest wykonanie gastropeksji, czyli zabiegu polegającego na przyszyciu żołądka do ścian brzucha. Przy użyciu endoskopu można wykonać zabieg w małoinwazyjny sposób.

Błędy opiekunów

Często opiekunowie karmią swoich pupili raz na dobę dużymi porcjami karmy. Innym błędem jest karmienie tłustymi i ciężkostrawnymi posiłkami, inni mieszają suchą karmę z mokrą, co jest błędem. Po posiłku nie powinno się zabierać psa na męczący spacer lub inną dużą aktywność fizyczną. Niedożywione i chude psiaki nie powinny być przekarmione, podawanie posiłków powinno odbywać się w mniejszych porcjach za to częstszych. Błędem jest podawanie świeżych warzyw i owoców jako przekąski pomiędzy posiłkami, trzeba pamiętać, że warzywa i owoce zwiększają wytwarzanie gazów.

Gastropeksja

Gastropeksja jest zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w znieczuleniu całkowitym. Głównym zabiegiem tego zabiegu jest odwrócenie żołądka do jego prawidłowej pozycji. Gastropeksja umożliwia ocenienie stanu ścian żołądka, wszystkie zmiany martwicowe muszą zostać usunięte. Weterynarz, podczas zabiegu sprawdza, czy w obrębie żołądka znajduje się jakieś ciało obce, ponieważ w niektórych sytuacjach to właśnie ono jest powodem skrętu żołądka. Sama gastropeksja polega na przyszyciu fragmentu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej, przy otwarciu brzucha niezbędne jest ocenienie stanu żywotności narządów wewnętrznych. Dzięki temu zabiegowi można uniknąć kolejnych skrętów żołądka w przyszłości. Istnieją dwie metody gastropeksji, pierwsza polega na użyciu specjalnej pętli paskowej, druga wymaga nacięcia jamy brzusznej. Wybór metody zależy od doświadczenia chirurga. Obie metody są bezpieczne dla czworonożnego pupila i nie mają negatywnego wpływu na pracę układu pokarmowego. 

Pomocne badania i informacje

Po zbadaniu i ustabilizowaniu stanu psa weterynarz zleca wykonanie zdjęcia RTG, to dzięki temu badaniu można określić, jak poważny jest skręt żołądka u psa i czy doszło do większych powikłań. Dodatkowo weterynarz może zlecić wykonanie badań krwi, które pozwolą monitorować czynności pozostałych narządów w jamie brzusznej. Ważne są mleczany w surowicy krwi, dzięki temu można określić lub śledzić rozwój martwicy żołądka. Możliwość schorzenia skrętu żołądka może być dziedziczny, oznacza to, że istnieje prawdopodobieństwo, że choroba pojawi się u psa, którego rodzice cierpieli na skręt żołądka. Ponadto skręt żołądka pojawia się u psów nerwowych lub strachliwych. Wynika to z temperamentu i skłonności do łapczywego jedzenia i połykania dużej ilości powietrza.