Jakie filmy warto obejrzeć z dziećmi?

filmy

Telewizja jest na wyciągnięcie ręki. Nie tylko w domach, w których jest telewizor. Dzisiaj do wyboru jest też wiele serwisów, na których można oglądać programy telewizyjne i filmy. Internet daje nieograniczone możliwości. Jak oglądać? Co wybierać, gdy widzem ma być dziecko?

Jak oglądać filmy w internecie?

Dzisiaj, by móc oglądać filmy i programy telewizyjne praktycznie w ogóle nie trzeba mieć telewizji. Co więcej, zbędny może być nawet telewizor. Jeśli ma się komputer, tablet lub smartfon też można z powodzeniem w chwilach relaksu coś sobie obejrzeć. To, jak oglądać filmy w internecie zobacz na podpowiadamy.pl, gdzie omówiono szczegółowo sposób działania serwisów VOD. Takie platformy mają wideo na życzenie i telewizję. Wybierać można spośród bogatej oferty filmów. Do wyboru są różne gatunki filmowe, w tym także produkcje przeznaczone dla dzieci.

Od kiedy dzieci mogą oglądać filmy?

Dzisiaj nie jest łatwo znaleźć informację o tym, kiedy dziecko może zacząć oglądać telewizję. Są osoby, które kategorycznie zakazują ekspozycji najmłodszych na jakiekolwiek programy i gry. Są i tacy, którzy przekonują, że przecież elektronika otacza nas z każdej strony i nie powinno się jej demonizować, tylko uczyć dzieci, jak rozsądnie z niej korzystać.

Żeby nieco ułatwić rodzicom podjęcie decyzji o tym kiedy i co dziecku pokazać na ekranie, w 2016 roku Amerykańska Akademia Pediatrii stworzyła nowe rekomendacje dotyczące mediów cyfrowych dla dzieci 0-5 roku życia. Co ciekawe, również wskazania WHO z 2019 roku są takie same.

Jakie są wnioski z badań? Takie, że do 18. miesiąca życia dzieci nie powinny mieć dostępu do mediów cyfrowych za wyjątkiem rozmów wideo. Po tym czasie i aż do drugiego roku życia maluch powinien mieć jak najrzadziej kontakt z mediami, co więcej rodzic powinien z nim w tym uczestniczyć, aby kontrolować, z czym dziecko ma kontakt, objaśniać i komentować treść. To właśnie pozwala dzieciom nauczyć się z bajek znacznie więcej. Dziecko między 2. a 5. rokiem życia nie powinno spędzać przed telewizorem więcej niż 1 godzinę dziennie i w dalszym ciągu powinien mu w tym towarzyszyć rodzic. A co wspólnie oglądać?

Jakie filmy warto obejrzeć z dziećmi?

Przede wszystkim bardzo ważne jest, by wybierane filmy, bajki i gry miały edukacyjne treści. Warto szukać programów, które nie mają szybkiej akcji. Oczywiście nie wolno pokazywać maluchom produkcji, w której mamy do czynienia z przemocą. Wbrew pozorom to nie jest łatwe.

Na szczęście są strony, jak Common Sense Media, gdzie wpisując angielski tytuł poszukiwanego utworu, można znaleźć ograniczenia wiekowe. To nie tylko ocena wiekowa każdego filmu dokonywana przez ludzi pracujących dla strony, ale i przez rodziców oraz dzieci.

Jakie więc filmy obejrzeć z dziećmi? Dla najmłodszych świetna będzie produkcja „Bing”. Nieco starsze dzieci, bo 3-letnie mogą z rodzicami obejrzeć film „Tomek i przyjaciele: Wielki wyścig”. Czteroletnie dzieci z pewnością ucieszy „Psi Patrol” w wersji filmowej. Starsze dzieci mogą obejrzeć na przykład „Toy Story”. Z nowszych produkcji dla sześciolatków dobra propozycja to „Vivo”. Siedmiolatkom polecamy film „Magia na opak”, ośmiolatkom „Smok życzeń” produkcji Sony Pictures Animation, dziewięciolatkom –  „’Ohana: Najcenniejszy skarb”. Starsze dzieci mogą w zasadzie oglądać większość filmów, ale dobrze jest sprawdzić, czy nie ma w nich zbyt wiele przemocy lub elementów seksualnych.