Jakie filmy oglądać z dziećmi?

oglądanie telewizji

Czas z dziećmi można spędzać na różne sposoby. Jednym z nich jest oglądanie telewizji. Zwłaszcza jesienią i zimą chętnie sięgamy po tego typu rozrywkę. Co oglądać z dziećmi? Jakie filmy spodobają się najmłodszych?

Czy warto oglądać filmy z dziećmi?

Wychowywanie dzieci jest dzisiaj dość trudne. Z jednej strony mamy wiele udogodnień, z drugiej – słyszy się dużo o ich negatywnym wpływie na pociechy. Telewizja jest tego idealnym odzwierciedleniem. Nie można zaprzeczać nauce – zbyt długa ekspozycja na ekrany nie jest dobra. Jednak nie oznacza to, że nie można dzieciom w ogóle włączać bajek czy filmów. Są też produkcje edukacyjne. Rodzina, dzieci to temat szerzej opisywany na realnie.pl, na tematycznych blogach znacznie łatwiej jest znaleźć porady dotyczące wychowania. Warto szukać wskazówek, w tym również rekomendacji, co do czasu spędzanego przed ekranem. A co puszczać dzieciom?

Jakie filmy oglądać z dziećmi?

Filmy dla dzieci to produkcje specjalnie przygotowane dla najmłodszego widza. Warto jednak wiedzieć, że nie oznacza to, że można dzieciom włączyć telewizor i zostawić same sobie. Z najmłodszymi pociechami trzeba oglądać film dla dzieci wspólnie. Po to, by kontrolować, czy na pewno dynamika akcji jest odpowiednia, a także czy tematyka nie jest trudna. Wiele dzieci potrzebuje wytłumaczenia tego, co widzi. Oczywiście nie można pominąć tak ważnej kwestii, jaką jest sprawdzanie, od jakiego wieku według producenta można oglądać daną produkcję. Fajne filmy dla dzieci nie są dla widzów w każdym wieku. Zwłaszcza dzieciom w wieku przedszkolnym trzeba rozważnie dobierać produkcje.

Jakie filmy włączać dzieciom?

Film animowany dla dzieci to pierwsza z produkcji, o jakiej myślimy, gdy chcemy maluchom włączyć coś na ekranie. Tymczasem wcale nie musi tak być. Wiele filmów dokumentalnych świetnie sprawdza się do oglądania. Zwłaszcza te, które pokazują świat zwierząt. Dzieci lubią też wszelkie programy naukowe. Poznawanie powodów, dla których świat funkcjonuje tak, a nie inaczej, bywa bardzo interesujące. Taka nauka poprzez rozrywkę jest z pewnością przyjemniejsza niż gdyby udzielać wykładów na temat powstawania deszczu.

Najlepsze filmy dla dzieci

Nie da się wskazać pełnej i zamkniętej listy najlepszych filmów dla dzieci. Co roku pojawiają się nowe wartościowe produkcje. Najważniejsze jest, by nie podchodzić bezkrytycznie do tego, co proponuje kino.

A jakie filmy oglądać z dziećmi? Przedszkolakom można włączyć „W głowie się nie mieści” o emocjach, „Zwierzogród” o tym, że każdy może być, kim chce, „Odlot” o spełnianiu marzeń, „Ralpha Demolkę” o czarnym charakterze.

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym z pewnością z zainteresowaniem będą oglądać „Wall-e” o samotności i przyjaźni, „Krainę cudów”, „Sekretne morza” o rodzinie i stracie.

Starsze, bo już 10-letnie dzieciaki mogą obejrzeć „Coco”, „Opowieści z Narnii”, „Strażnicy marzeń”. Jednak produkcje te wymagają, by porozmawiać o nich z dziećmi. Dobrze się upewnić, jak zrozumiały przekaz, który płynie z tego typu filmów. Pojawia się w nich pewnego rodzaju przemoc, więc trzeba tego typu sprawy obgadać. Nie można pozostawiać w dzieciach pytań bez odpowiedzi.