Księgowość internetowa i programy do fakturowania – czy warto?

fakturowanie

W obecnych czasach przedsiębiorcy, prowadzący własną działalność gospodarczą w jak największym stopniu starają się zaoszczędzić swój czas, środki finansowe, a przede wszystkim nerwy. W końcu prowadzenie biznesu wiąże się z codziennymi problemami, nie warto więc dokładać sobie kolejnych związanych z księgowością i fakturami. I właśnie tutaj pojawia się pomysł księgowości internetowej oraz programów do faktur online. Nowoczesne technologie sprawiają bowiem, że usługa jest tańsza, wygodniejsza, a przy tym także dużo mniej stresująca w porównaniu do swojej tradycyjnej wersji.

Jak wygląda księgowość tradycyjna?
W modelu klasycznym, nieco „starodawnym” to przedsiębiorca zobowiązany jest do przywiezienia niezbędnych dokumentów osobiście do profesjonalnego biura księgowego, po czym zwrotnie otrzymuje informacje o wysokości składek ZUS oraz podatków koniecznych do zapłacenia.


Księgowość tradycyjna oznacza więc nic innego jak księgowanie przychodów i kosztów, skrupulatne wypełnianie księgi przychodów i rozchodów (KPiR), sporządzanie podatkowych deklaracji, a także przesyłanie ich do urzędów. Duże uproszczenie stanowi więc skorzystanie z pomocy profesjonalnych programów do fakturowania i księgowości internetowej.


Księgowość internetowa – dostępne możliwości
Mówiąc o księgowości internetowej można mieć na myśli zarówno samodzielne jej prowadzenie za pomocą profesjonalnych aplikacji online, jak również skorzystanie z pomocy ogólnopolskich biur rachunkowych, jednak tych dysponujących dostępem do aplikacji internetowych.


Przedsiębiorcy, dla których tematy fakturowania oraz księgowania nie są zupełnie obce bez większych obaw mogą skorzystać z opcji pierwszej. Na rynku dostępnych jest wiele programów do faktur, zaś ich intuicyjność oraz pełna zgodność z aktualnym stanem prawnym sprawiają, iż nawet początkujący przedsiębiorcy bez większych problemów dadzą sobie radę z ich obsługą.


Samodzielne prowadzenie księgowości
Programy do faktur online gwarantują masę przydatnych funkcjonalności – samodzielne dodawanie kosztów, wystawianie dokumentów sprzedaży, czyli faktur, generowanie księgi przychodów i rozchodów, jak również deklaracji podatkowych. A to nie wszystko…


Przedsiębiorca za pomocą samodzielnej księgowości może opłacać składki ZUS, które ulegają automatycznemu naliczeniu w aplikacji, drukować rejestry VAT, księgę przychodów i rozchodów, składać deklaracje podatkowe, opłacać podatki, a także pozostać w kontakcie z wykwalifikowanymi księgowymi. Bowiem najlepsze programy do fakturowania umożliwiają również skorzystanie z profesjonalnych porad fachowców.


Księgowość internetowa – pomoc specjalistów
Zdecydowanie wygodniejszą wersją księgowości internetowej jest ta, obsługiwana przez profesjonalnych księgowych. Na czym polega różnica? W zasadzie chodzi o ten sam program o którym mowa była wcześniej, z tą jednak różnicą, iż przedsiębiorca nie obsługuje tego programu samodzielnie, ma jedynie podgląd do aplikacji.


Jest to wygodne rozwiązanie z dwóch powodów – z jednej strony właściciel własnego biznesu zyskuje dużo spokoju i przede wszystkim czasu, a jednocześnie ma możliwość analizowania, a także kontrolowania finansów swojej firmy w dowolnym momencie za pomocą urządzeń mobilnych. Z pewnością należy stwierdzić, iż to obecnie najlepsza forma prowadzenia księgowości na rynku. Przedsiębiorca nie musi osobiście dostarczać dokumentów do biura – wszystko odbywa się w sposób elektroniczny, a przy tym może czuć się w pełni profesjonalnie zaopiekowany,