Charakterystyka schodów dywanowych

schody dywanowe

Jeżeli nie słyszałeś do tej pory o schodach dywanowych, z pewnością możesz zastanawiać się, jak takie schody wyglądają i czy rzeczywiście mają coś wspólnego z dywanem. Podpowiadamy: nie mają związku z wykładziną podłogową. Są to schody samonośne, pełne, a jednocześnie lekkie – doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Przyjrzyjmy się bliżej cechom charakterystycznym schodów dywanowych.

Schody dywanowe, czyli jakie? 

Na początku warto wyjaśnić, czym są schody dywanowe. Są to schody samonośne, które w przeciwieństwie do schodów policzkowych nie mają bocznych belek. Cała konstrukcja opiera się na stopniach i podstopniach oraz jest zamontowana bezpośrednio do elementów nośnych: podłogi, stropu oraz ścian. Gdyby nie ściana, która wspiera schody z jednej strony, można by pomyśleć, że unoszą się w powietrzu. To sprawia, że schody dywanowe sprawiają wrażenie lekkich – zwłaszcza jeśli nie będą posiadały balustrady lub będzie to balustrada całoszklana.

Warto dodać, że stopnie i podstopnie mają tę samą grubość, a ze względu na konieczność zwiększenia wytrzymałości całej konstrukcji, drewno do ich produkcji może mieć grubość nawet 10 cm. Jednak, jak już wspomnieliśmy, ze względu na brak belek policzkowych schody nie wyglądają topornie. Drewno wykorzystywane do ich produkcji to głównie rodzime, twarde gatunki: dąb lub jesion, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać je z dowolnego drewna egzotycznego. Szeroki wybór gatunków drzew oraz nietuzinkowych schodów znajdziemy w ofercie Wróblewski Design – doświadczonego producenta schodów oraz balustrad.

Zalety schodów dywanowych 

Największą zaletą schodów dywanowych jest ich wizualna lekkość, a jednocześnie solidność całej konstrukcji. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że nienagannym wyglądem schodów będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat, zwłaszcza jeśli wybierzemy twarde gatunki drewna. Nietuzinkowy wygląd jest możliwy dzięki temu, że nie ma widocznych punktów montażu – schody wyglądają jak zrobione z jednego kawałka drewna. Z powodzeniem można zamontować do nich balustrady, zarówno wspomniane już całoszklane (dzięki temu balustrada nie zaburzy lekkości schodów), jak i też balustrady wykonane ze stali nierdzewnej lub drewna, uzupełnione szkłem. Możliwości mamy sporo – a wszystko zależy od naszego gustu i potrzeb.

Schody dywanowe, podobnie jak inne rodzaje schodów, można z powodzeniem dopasować do wnętrza, dlatego nie trzeba martwić się schodami podczas pierwszych etapów planowania remontu lub budowy. Stopniami dywanowymi można zastąpić już istniejące schody lub dodać je na samym końcu budowy – sprawni fachowcy zamontują schody w zaledwie dwa dni.

W jakich wnętrzach sprawdzą się schody dywanowe? 

W każdym minimalistycznym, nowoczesnym lub modernistycznym wnętrzu doskonale sprawdzą się schody dywanowe. Będą pasowały również do wnętrz tradycyjnych, w których tradycyjne schody wyglądałyby zbyt ciężko. Naturalny materiał, jakim jest drewno, pasuje do każdego wnętrza, a dzięki możliwości stworzenia stalowych lub szklanych balustrad, schody wpiszą się również w aranżacje bardziej nowoczesne.

Niezależnie od tego, czy szukamy schodów do biura, czy do mieszkania, schody dywanowe będą strzałem w dziesiątkę. Nawet jeśli mamy dzieci lub zwierzęta – pełna balustrada zapewni im bezpieczeństwo. Co więcej, schody dywanowe mogą przybierać formę jedno- lub dwubiegową, zabiegową oraz wachlarzową, dlatego niezależnie od tego, ile mamy wolnej przestrzeni, możemy zdecydować się właśnie na schody dywanowe.