Kiedy powstały szachy? Historia szachów

szachy

Szachy to niezwykle popularna gra, znana praktycznie na całym świecie. Grają w nią zarówno dorośli, jak i dzieci, powstało na jej temat wiele książek i filmów, napisane zostały również przeróżne podręczniki, dzięki którym można uczyć się tej gry. Również historia szachów jest imponująca, gdyż były one już znane w Persji na dworze szacha Chosrowa I Anoszirwana w latach 70. VI wieku naszej ery. Więcej szczegółów na temat losów szachów znajdziecie w niniejszym artykule.

Dlaczego warto grać w szachy?

Szachy są tak popularną na całym świecie grą nie tylko ze względu na jej historię i międzynarodowy zasięg. Tak naprawdę za najważniejsze uznaje się jej walory edukacyjne. Ta strategiczna gra planszowa rozwija umysł poprzez naukę logicznego myślenia, oraz planowania i przewidywania konsekwencji swoich ruchów. Pobudza także wyobraźnię przestrzenną, stanowi trening pamięci i rozwija koncentrację. Dzięki grze w szachy można zacząć odnosić postępy także na innych polach. Bardzo często szachiści łatwiej przyswajają wiedzę z tzw. przedmiotów ścisłych. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to szachy poznasz lepiej z SzachyDlaDzieci.pl. Warto również dodać, że gra ta wspiera zwłaszcza w dzieciach samodyscyplinę, systematyczność, cierpliwość oraz opanowanie.

Kiedy powstały szachy?

Za miejsce,w którym powstały szachy uznaje się Indie. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, gra ta była znana w latach 70. VI wieku naszej ery, jednak początkowo znacznie różniła się od współczesnej wersji. Co ciekawe, kiedyś używano kostki, przy pomocy której losowało się figurę, mającą się poruszyć. Największe zmiany w grze miały miejsce w momencie, gdy dotarła ona do Europy. Właśnie wtedy zaczęła najbardziej przypominać swoją współczesną wersję.

Ekspansja szachów postępowała od strony Sycylii i Półwyspu Iberyjskiego, aż do Włoch, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Anglii i Skandynawii. Do Polski natomiast gra przybyła z Czech oraz z Rusi Kijowskiej, wspomina o niej nawet Jak Kochanowski w swoim poemacie „Szachy”. W XVI i XVII wieku zaczęły pojawiać się pierwsze podręczniki, a także organizowano pojedynki mistrzów. Z czasem popularność zaczęły zdobywać turnieje szachowe, zaczęto organizować ośrodki życia szachowego, kluby oraz towarzystwa.

Początek międzynarodowych rozgrywek szachowych

W XVIII w. sławę zaczęli zdobywać mistrzowie szachowi, tacy jak Howard Staunton z Anglii, Aleksander Pietrow z Rosji, czy Paul Morphy ze Stanów Zjednoczonych. W 1886 roku odbył się pierwszy oficjalny mecz o tytuł mistrza  świata, a brali w nim udział polsko-niemiecki szachista Johannes Zukerort, Wilhelm Capablanca, Aleksander Alechin, Max Euwe i kilku innych szachistów  z różnych krajów. W 1924 roku powstała Międzynarodowa Federacja Szachowa.

Pierwszy wielki międzynarodowy turniej miał miejsce w Londynie w 1851 roku, a wygrał go Adolf Anderssen. W 1927 roku po raz pierwszy odbyły się szachowe mistrzostwa świata kobiet, w kolejnych latach do życia powołano także mistrzostwa świata studentów, juniorów.