Jakie kluczowe cechy powinien mieć dobry program księgowy dla firm?

program księgowy

W efektywnym prowadzeniu przedsiębiorstwa pomóc mogą różnego rodzaju technologie oraz narzędzia, które w znaczący sposób skracają i ułatwiają realizację wielu procesów. Doskonałym na to przykładem są programy księgowe dla firm.

Obecnie trudno wyobrazić sobie wszelkiego rodzaju rozliczenia, analizy finansowe, a nawet prowadzenie kadr i płac bez właściwego wsparcia informatycznego. Odpowiednio napisane oprogramowanie jest konieczne, jeśli zależy nam na zwiększeniu efektywności, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa kwestii księgowych. Problem często jednak polega na wyborze właściwych rozwiązań.

Dobry program księgowy, czyli jaki?

Wynika to głównie z bardzo szerokiej i zróżnicowanej oferty rynkowej. Różnego rodzaju systemów jest tak dużo, że czasem trudno wskazać ten najlepszy. Zwłaszcza bez odpowiedniej wiedzy na ten temat. Żeby sprawę tę nieco ułatwić, przygotowaliśmy krótki zbiór kluczowych cech, jakimi powinny wyróżniać się dobre programy księgowe dla firm.

  • Funkcjonalność. Wynika ona przede wszystkim z możliwości, jakie zapewnia oprogramowanie. Powinno składać się z wielu modułów odpowiedzialnych za konkretne działania – na przykład prowadzenie ksiąg handlowych, przygotowywanie deklaracji podatkowych, zarządzanie pracą księgowych i wiele innych.
  • Szerokie możliwości obsługi. Sama obecność wielu modułów to nie wszystko. Dobry program pozwoli na ich dowolną konfigurację oraz łączenie – tak aby w odpowiedni sposób dostosować system do potrzeb firmy.
  • Intuicyjna obsługa. Nie ma nic gorszego niż toporny interfejs i trudności związane z uruchomieniem poszczególnych usług. Programy księgowe dla firm powinny być czytelne oraz niezawodne.


Nie należy zapominać również o dostępie do unikalnych funkcji, których nie ma nigdzie indziej. Takie narzędzia jak RAKS obsługują chociażby automaty księgowe, zdalny dostęp czy też rozbudowany monitoring księgowych. Wszystko to sprawia, że realizacja poszczególnych działań staje się znacznie łatwiejsza.