Alergik w hotelu. Jak zorganizować bezpieczny pobyt?

kobieta z alergią

Alergia może niestety łatwo zepsuć wyczekiwany wyjazd. Hotelowy pokój dla alergika powinien być drobiazgowo przygotowany – w innym wypadku uczulenie np. na kurz, roztocza, sierść oraz różnego rodzaju detergenty może dać się mocno we znaki. Na szczęście jednak hotele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom wszystkich gości, w tym tych zgłaszających problemy zdrowotne. Podpowiadamy, jak zorganizować komfortowy dla alergika wyjazd do hotelu.

Hotele przyjazne alergikom

W odpowiedzi na potrzeby alergików powstał certyfikat „Hotel przyjazny dla osób z alergiami” przyznawany przez międzynarodową instytucję ECARF, zajmującą się szeroko pojętą tematyką alergii. Aby otrzymać tego typu wyróżnienie, obiekty muszą spełnić szereg rygorystycznych wymagań dotyczących wyposażenia wnętrz i sposobu przeprowadzania w nich porządków. Pokoje powinny być np. czyszczone za pomocą odkurzaczy z filtrem HEPA, ocenie podlegają również parametry związane z klimatyzacją, pościelą, a nawet roślinami doniczkowymi.

Lista kryteriów jest długa, w związku z czym klienci, którzy zarezerwują pokój w „Hotelu przyjaznym dla osób z alergiami”, mogą mieć pewność, że pokój będzie dla nich bezpieczny. Znak ECARF to cenna wskazówka dla alergików wybierających się w podróż, lecz ze względu na to, że hoteli posiadających ten certyfikat nie jest dużo, warto wziąć pod uwagę też inne obiekty.

Alergicy przed rezerwacją noclegu powinni sprawdzić, w co dokładnie wyposażone są pokoje. W tym celu najlepiej zadzwonić albo wysłać wiadomość e-mail do recepcji. Pracownik na pewno chętnie odpowie na wszystkie pytania, a także, w miarę możliwości, zaproponuje pokój w największym stopniu spełniający przedstawione oczekiwania – wyjaśnia pracownik Amber Hotelu z Gdańska.

Czym się kierować podczas wybierania hotelu dla alergika?

Alergicy dobrze czują się w pokojach przeznaczonych wyłącznie dla osób niepalących oraz podróżujących bez zwierząt. Poza tym doskonałym wyborem są pokoje z niewielką ilością tekstyliów – wnętrza pozbawione dywanów, zasłon czy obrusów na pewno sprawdzą się lepiej niż te pełne dekoracji. Sporym problemem dla alergików mogą też być rośliny doniczkowe, dlatego zawsze należy poprosić o pokój bez kwiatów. Ponadto niektóre hotele przygotowują powitalne bukiety dla gości, którzy wykupili specjalne oferty dla par – warto jeszcze przed przyjazdem zgłosić w recepcji chęć rezygnacji z tego typu usługi.

Kluczowe znaczenie dla alergików ma także lokalizacja obiektu. Osoby zmagające się z uczuleniem na pyłki powinny zdecydować się na pobyt w hotelu blisko morza, z dala od obszarów zalesionych czy miejskiej zieleni – sąsiedztwo plaży i wody sprawi, że powietrze będzie wolne od alergenów. Z tego samego powodu trzeba dobrze się zastanowić przed zarezerwowaniem pokoju w górach albo nad jeziorami. W górach rozwiązaniem może być wybranie noclegu znajdującego się na sporej wysokości, gdzie stężenie pyłków osiąga niskie wartości, nawet w okresie intensywnego pylenia. Z kolei alergicy marzący o urlopie nad jeziorem zlokalizowanym w sercu lasu również nie muszą rezygnować ze swoich planów – kompromisem może okazać się pobyt nad jeziorem otoczonym drzewami iglastymi, rzadko wywołującymi reakcje alergiczne.

Alergicy często są gotowi do odwołania podróży, ponieważ obawiają się, że żaden hotel nie jest w stanie stworzyć im bezpiecznych warunków do wypoczynku. Chociaż takie obawy są uzasadnione, nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości – wiele obiektów chętnie gości alergików i przygotowuje pokoje zgodnie z ich potrzebami.