Czym wyróżniają się wózki widłowe specjalistyczne?

specjalistyczny wózek widłowy

Prace magazynowe i logistyczne wymagają użycia wysokiej jakości wózków widłowych, które zostaną w odpowiedni sposób dopasowane do specyfiki obsługiwanych towarów. W przeciwnym wypadku trudno liczyć na sprawną realizację zleceń.

Z tego właśnie powodu na rynku znaleźć możemy wózki różnych typów. Sporą popularnością cieszą się między innymi modele czołowe i unoszące. Wspomnieć należy również o podziale na urządzenia akumulatorowe oraz spalinowe. Zupełnie osobną kategorię tworzą natomiast wózki widłowe specjalistyczne. Jak sama nazwa wskazuje, przygotowywane są one do wykonywania zadań specjalnych. Jakich dokładnie? Przeważnie mowa tu o przenoszeniu niezwykle ciężkich bądź nietypowych materiałów, a także pracy w trudnych warunkach.

Między innymi dlatego takie maszyny znacząco różnią się od modeli „standardowych”. Co jest w nich takiego specjalnego? Kwestię tę wyjaśniamy poniżej.

Wózek widłowy specjalistyczny – charakterystyka

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materiały, z których powstają. Zazwyczaj zostają one specjalnie wzmocnione, tak aby były w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenia. Mowa tu jednak nie tylko o widłach, ale również kołach, maszcie, ramie i innych elementach budowy wózka. Mówiąc krótko, specjalistyczne wózki widłowe wyróżniają się doskonałą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych.


Sposób wykonania sprzętów przekłada się również na ich parametry techniczne, które również można uznać za specjalne. Mowa tu przede wszystkim o maksymalnym udźwigu – przeważnie wynosi on kilka ton, co pozwala na obsługę bardzo zróżnicowanych i ciężkich towarów. Do tego dodać można sporą moc silnika i wiele systemów dodatkowych.


Wózki specjalistyczne często są również przystosowywane do pracy w szczególnie trudnych warunkach, związanych chociażby z bardzo nierównym podłożem lub skrajną pogodą. Pozwalają na to wspomniane wcześniej materiały, a także niezwykle wytrzymałe koła. Jak widać, wózki widłowe mogą zagwarantować naprawdę doskonałe parametry. Warto więc kupować lub wynajmować je u sprawdzonych partnerów.