Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

ogrzewanie na podczerwień

Wielu osobom już samo słowo „promieniowanie” źle się kojarzy i starają się oni unikać wszystkiego, co wiąże się z jego emisją. Tymczasem wcale nie musi ono oznaczać zagrożenia. Przeciwnie, są jego rodzaje, które działają korzystnie na ludzki organizm. Właśnie taki typ promieniowania wykorzystuje ogrzewanie na podczerwień, czyli nowoczesny i niezwykle wydajny system. Czy ogrzewanie podczerwienią jest bezpieczne?

Ogrzewanie podczerwienią – czym jest i jak działa?

To nowoczesny elektryczny system grzewczy, który sprawdza się w domach i budynkach firmowych.  Mogą na niego składać się folie grzewcze montowane pod podłogą lub tynkiem sufitu oraz estetyczne panele, które nie tylko zapewniają komfort termiczny, ale również pełnią funkcję dekoracyjną.

Ogrzewanie podczerwienią działa na zupełnie innych zasadach niż tradycyjne układy konwekcyjne, w których źródłem ciepła są grzejniki montowane na ścianach. Główna różnica polega na tym, że nie nagrzewają one powietrza jak starodawne kaloryfery, a dzięki wykorzystaniu zjawiska promienia podczerwonego emitują ciepło do otoczenia całą swoją powierzchnią. Jest ono absorbowane przez wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu (zarówno ludzi, jak i przedmioty oraz elementy konstrukcyjne budynku), a następnie oddawane.

Dzięki temu ogrzewanie na podczerwień zapewnia równomierne rozprzestrzenianie ciepła i przeciwdziała powstawaniu stref o różnych temperaturach, jak ma to miejsce przy stosowaniu układów konwekcyjnych, które unoszą nagrzane powietrze, które kumuluje się pod sufitem, podczas gdy niższe partie pozostają chłodne.  

Komfortowe warunki w mieszkaniu

Olbrzymią przewagą ogrzewania podczerwonego jest jego skuteczność. Równomierne rozprzestrzenianie się ciepła pozwala odczuć komfort termiczny przy niższej temperaturze panującej w pokoju (ok. 2-3 st. C). Daje to nie tylko ekonomiczną korzyść w postaci ograniczenia zużycia prądu, ale przede wszystkim sprawia, że warunki w pokoju są przyjemne. Niższa temperatura pozwala zachować większą wilgotność powietrza, a brak jego cyrkulacji i unoszenia kurzu przekłada się na stworzenie zdrowych i bezpiecznych warunków dla dróg oddechowych.

Czy ogrzewanie podczerwienią jest bezpieczne?

Wykorzystywanie zjawiska promieniowania w takich systemach jest przyczyną tego, że wiele osób zainteresowanych tego typu rozwiązaniem zadaje sobie pytanie, czy ogrzewanie podczerwienią jest bezpieczne.

Zdecydowanie tak. Jest to dokładnie taka sama fala świetlna, która znajduje się w słońcu. Promieniowanie podczerwone IR-C występuje naturalnie w przyrodzie i nie stanowi nawet w najmniejszym stopniu zagrożenia dla ludzkiego zdrowia.

Przeciwnie, ogrzewanie na podczerwień wpływa korzystnie na organizm. Emitowane przez nie ciepło porównywalne jest do tego, jakie odczuwamy, przebywając na słońcu w piękny wiosenny czy letni dzień. W pewien sposób działa to terapeutycznie, pomaga koić nerwy, nastraja optymistycznie.

Na tym nie kończy się zdrowotny wpływ promieniowa IR-C. Jego olbrzymią zaletą jest jedynie delikatne rozgrzewanie ciała. Dzięki temu nie tylko nie dochodzi do przegrzania tkanek, ale podczerwień rozszerza w ten sposób naczynia krwionośne, usprawniając krążenie krwi.

Najlepszym dowodem na to, że IR-C nie jest szkodliwe dla ludzi, a wręcz przeciwnie, ma pozytywny wpływ na zdrowie, jest fakt, że ten rodzaj światła jest wykorzystywany w zabiegach medycznych. Stosuje się go np. w terapiach stawów czy zabiegach przeciwbólowych i relaksacyjnych. Ogrzewanie podczerwienią jest zatem w pełni bezpieczne.