Jak dostosować system ERP do własnych potrzeb?

system ERP

Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) służą do planowania zasobów przedsiębiorstwa. Kojarzone były dotąd z największymi firmami i korporacjami, w których zapanowanie nad procesami wewnętrznymi było rzeczywiście bardzo trudne. Dziś jednak korzysta z nich coraz więcej dużych i średnich firm, które mogą dopasować systemy do własnych potrzeb. Na czym polega indywidualizacja systemów ERP?

Kiedy powinno się wdrożyć system ERP?

Systemy ERP przestają być już domeną wyłącznie wielkich firm oraz korporacji i coraz częściej są wdrażane również w firmach i średniej i dużej wielkości. Podstawowym symptomem diagnozującym to, że firma powinna wprowadzić ERP jest to, że przestaje ona panować nad przepływem informacji i zasobów. Nierzadko dzieję się tak, że pomimo dobrych kwalifikacji pracowników i odpowiedniej ich liczby oraz dobrze działającej kadry managerskiej, firma dostaje „zadyszki” i przestaje przynosić zyski. Nierzadko zyski nie rosną nawet pomimo wysokiej produktywności.

Sytuacja wydaje się pozornie opanowana, gdy wąskie gardło firmy jest możliwe do zlokalizowania – ale to tylko pozory, bo samym faktem wiedzy o jego istnieniu nie da się niczego naprawić. Potrzebny jest system, który pozwoli na łatwiejszy przepływ zasobów oraz informacji w firmie. I wtedy właśnie przychodzi moment, że oprogramowanie ERP staje się koniecznością. Co więcej, systemy ERP nie tylko usprawniają pracę i usuwają przeszkody, ale także pokazują miejsca w strukturze firmy, które powinny być poprawione, aby mogły przynosić większy zysk przy mniejszych kosztach.

Jak dostosować system ERP do własnych potrzeb?

Nowoczesne systemy ERP dają możliwość dostosowania ich do własnych, indywidualnych potrzeb firmy i kadry zarządzającej. Umożliwiają na przykład integracje z wieloma innymi, zewnętrznymi systemami czy pracę na różnych środowiskach i systemach operacyjnych – ze smartfonami włącznie.

Systemy ERP dla mniejszych firm różnią się od tych korporacyjnych między innymi tym, że są prostsze i mniej rozbudowane. Co jest w gruncie rzeczy korzyścią, bo są dzięki temu łatwiejsze do obsłużenia i do dopasowania pod własne potrzeby; dla porównania – wprowadzanie zmian w dużych systemach ERP może zająć długie miesiące czy nawet lata, co nieraz prowadzi do sytuacji, w której wprowadzane zmiany przestają być potrzebne. Takie systemy jak Novacura Flow są na tyle proste i łatwe w obsłudze, że tworzenie w nich aplikacji może zająć nawet kilka godzin – równie proste i szybkie jest wprowadzanie zmian, które można implementować praktycznie na bieżąco. Wiele oczywiście zależy od wielkości i skomplikowania samej firmy i jej procesów wewnętrznych, jednak zastosowanie tak elastycznego systemu ERP będzie sporym krokiem naprzód.