Ekologiczne opakowania – dlaczego warto je wprowadzić w firmie?

ekologiczne opakowania

Niektórzy sprzedawcy traktują kwestię opakowań nieco po macoszemu. Wydaje im się bowiem, że nie mają one większego znaczenia. Jak się jednak okazuje, jest zupełnie inaczej. Bardzo istotne jest obecnie pierwsze wrażenie, które można zrobić tylko raz – podczas odbierania przez klienta dostarczonej mu paczki. Dziś ważne jest również to, aby przesyłka była nie tylko estetyczna, ale i ekologiczna. Co więcej, jest to istotna kwestia dla coraz większego grona klientów.

Większa świadomość klientów

Nie ma wątpliwości, że wzrasta świadomość ekologiczna konsumentów. Coraz bardziej zależy im na tym, aby zmniejszyć produkcję śmieci. To z kolei sprawia, że wiele firm – zarówno tych dużych, jak i małych, szuka nowych rozwiązań, które nie będą szkodzić środowisku. Jak pokazują badania, w samych Stanach Zjednoczonych aż 70% klientów deklaruje, że nie kupi produktów, które mają negatywny wpływ na planetę.

W zgodzie z prawem

Ważne jest również to, że zmienia się prawo, w związku z czym przedsiębiorcy muszą zmniejszać ilość wytwarzanego plastiku, folii oraz styropianu do absolutnego minimum. Oznacza to, że pakowanie małych rzeczy w wielkie kartony i używanie folii jako wypełniacza staje się powoli przeżytkiem.

Duży wybór opakowań

Wielu producentów kartonów jest w stanie zrobić bardzo różne opakowania, dzięki czemu klienci mogą je idealnie dostosować do swoich potrzeb oraz wiodących na rynku trendów. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się obecnie tektura – świetnie sprawdza się zarówno jako karton do opakowywania produktów, jak i w roli wypełniacza. W tym drugim przypadku występuje ona zwykle w formie harmonijek, które świetnie zastępują folię bąbelkową.

Spore oszczędności

Wielu przedsiębiorców myśli, że ekologiczne rozwiązania idą w parze z większymi wydatkami. Jeśli chodzi jednak o kwestię opakowań, stwierdzenie to nie ma zbyt dużo wspólnego z prawdą. Jak się bowiem okazuje, jednym z najczęściej wybieranych opakowań jest tektura, która nie tylko nie oddziałuje w nieodpowiedni sposób na środowisko, ale i jest stosunkowo tania. Co więcej, pewne oszczędności wynikają także z lepszego dopasowywania kartonu do wielkości produktu – używa się wówczas mniej wspomnianych już wypełniaczy. Przy produkcji kartonów na wymiar zwłaszcza w krótkich  seriach sprawdzą się maszyny do produkcji pudeł tzw. boxmakery, które wycinają kartony (opakowana) na wymiar. Powiedzmy również o samej oszczędności czasu – niektóre firmy oferują kartony ze specjalną taśmą, dzięki której znacznie skraca się czas pakowania.

Boxmakery w Emergraf

Jesteś zainteresowany produkcją ekologicznych opakowań dla innych firm? A może zależy Ci, aby wytwarzać je w obrębie własnego przedsiębiorstwa? Jeśli tak, rozważ wybór odpowiednich boxmakerów, które pozwolą Ci wytwarzać rozmaite pudła z tektury falistej. W Emergraf oferujemy ich szeroki wybór – dzięki naszym modelom możliwe będzie również produkowanie przekładek, a także cięcie i sztancowanie. Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami!