Co wziąć pod uwagę przy wyborze brokera kryptowalutowego?

Rynek kryptowalutowy jest rozległy – notowane są na nim tysiące różnych walut wirtualnych. Jedne są mniej popularne, inne interesują coraz więcej inwestorów, którzy dotychczas nie działali na rynku kryptowalutowym, ale w przyszłości chcieliby to zmienić. Jeśli myślą o podjęciu takich inwestycji, na pewno zaczną poszukiwać sposobu, jak je w praktyce przeprowadzić. Jest to możliwe z udziałem brokerów kryptowalutowych, którzy oferują użytkownikom – swoim klientom platformy transakcyjne, ułatwiające wybór kryptowalut, ale i realne ich kupowanie czy sprzedawanie.

Kim jest broker kryptowalutowy?

Niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem, który dopiero zacznie lokować swoje środki finansowe w kryptowaluty, czy masz już za sobą pierwsze takie działania, możesz nawiązać współpracę z dowolnie wybranym brokerem. Kim on jest? To doświadczony pośrednik, który oddaje do Twojej dyspozycji platformy do handlu kryptowalutami. Zobacz: https://www.xtb.com/pl/edukacja/ethereum

Mianem brokera kryptowalutowego określa się internetową platformę, pozwalającą na kupowanie i sprzedawanie wielu walut cyfrowych – każdy broker w swojej ofercie powinien podać, jakimi kryptowalutami można u niego handlować. W przeważającej większości przypadków będzie to co najmniej Bitcoin, Litecoin czy Ripple. Można przyrównać pracę brokera kryptowalutowego do pracy brokera walut fiducjarnych działającego na międzynarodowym rynku Forex czy do maklera giełdowego.

Twoim zadaniem po wybraniu konkretnego brokera będzie założenie na jego platformie konta, zdeponowanie na nim określonej kwoty środków oraz zdecydowanie, jakie aktywa chcesz kupić. Na platformie uzyskasz portfel cyfrowy, w którym będziesz gromadził kupowane kryptowaluty w postaci kodu cyfrowego. Kluczowe dla bezpieczeństwa Twoich inwestycji jest zdecydowanie się na takiego brokera kryptowalutowego, który pozwoli Ci przy minimalnych prowizjach kupować i sprzedawać waluty cyfrowe, a przy tym zapewni Ci ochronę portfela przed atakami hakerskimi.

Dlaczego warto korzystać z oferty brokerów kryptowalutowych?

Zawsze możesz samodzielnie wybrać giełdę kryptowalutową, założyć na niej swoje konto i kupować czy sprzedawać kryptowaluty. Jednak jeśli będziesz współpracował z renomowanym brokerem, da Ci on dostęp do szerokiego rynku kryptowalutowego i będzie obsługiwać płatności w czasie rzeczywistym. Za pośrednictwem brokera możesz nie tylko nabywać i sprzedawać kryptowaluty, ale jednocześnie masz możliwość otwierania krótkich pozycji kryptowalut z wykorzystaniem kontraktów na różnice kursowe CFD. Broker działa przez całą dobę, a opłaty inwestycyjne powinny być jednym z czynników wyboru konkretnej oferty. 

Wybór typu brokera kryptowalutowego

Jedną z pierwszych decyzji, jakie powinieneś podjąć przy inwestowaniu w kryptowaluty za pośrednictwem brokera, jest wybór typu jego działalności i oferty. Wszystko przez to, że na rynkach finansowych funkcjonują zarówno brokerzy, którzy pozwalają swoim klientom na posiadanie kryptowalut, w postaci zapisów cyfrowych, jak i brokerzy ułatwiający klientom inwestowanie w kryptowaluty z wykorzystaniem kontraktów CFD. 

Najważniejsze parametry oferty brokera na rynku kryptowalutowym

Rankingi brokerów kryptowalutowych działających na polskim rynku, zarówno rodzimych, jak i zagranicznych, ułatwić powinny Ci podjęcie decyzji o tym, z jakim partnerem inwestycyjnym warto podjąć współpracę. Pod uwagę w takim przypadku powinieneś wziąć to, czy broker jest regulowany przez odpowiedni organ nadzorczy – w Polsce jest to Komisja Nadzoru Finansowego. Poza tym powinieneś sprawdzić, jaka jest jego historia działalności, w jakiej formie prawnej funkcjonuje oraz jaką ofertę przygotował dla Ciebie. Sprawdź w niej, ile wynosi minimalny depozyt, w jakiej wysokości prowizje pobiera broker i czy pozwala na inwestowanie z zastosowaniem dźwigni finansowej, czyli zjawiska lewarowania. Dla niektórych klientów bardzo ważne będzie i to, czy platforma, jaką udostępnia, ma charakter desktopowy czy mobilny i czy jest obsługiwana w języku polskim. To istotne, czy broker ma w ofercie tylko główne, najbardziej popularne kryptowaluty czy wszystkie inne, jakie występują na tym rynku. https://www.facebook.com/xtbpl/