Rolety i żaluzje- z jakich materiałów są one wykonywane?

Rolety i żaluzje to chyba jedne z najpopularniejszych rodzajów przesłon okiennych, na jakie chętnie się decydujemy. Nie da się ukryć, że pomagają nam one w praktycznym zaaranżowaniu przestrzeni okiennej i gwarantują wysokie walory estetyczne. Dzięki roletom i żaluzjom można dowolnie regulować ilość promieni słonecznych, jaka wpada do naszych wnętrz i skutecznie chronić je przed nadmiernym nagrzaniem. Nie da się jednak zaprzeczyć, że zarówno rolety jak i żaluzje są obecnie maksymalnie zróżnicowane. Mogą być one wykonane z różnych materiałów i oferować odmienne parametry. Wobec tego, co warto o nich wiedzieć?

Żaluzje- modele aluminiowe i drewniane

Żaluzje od zawsze kojarzą się nam z aluminiowymi, poprzecznymi panelami. Tak naprawdę, jest to najpopularniejszy materiał, wykorzystywany do ich produkcji. Aluminiowe żaluzje cechują się dość prostą estetyką, jednocześnie nawiązuje ona do maksymalnie nowoczesnego stylu. Obecnie jednak dostępne są również żaluzje drewniane. Taka forma żaluzji jest o wiele bardziej klasyczna i co więcej, o wiele bardziej wymagająca w pielęgnacji. Drewniane żaluzje muszą być traktowane przy pomocy specjalnych środków do drewna, jednak ich wygląd i estetyka są prawdziwie ponadczasowe.

Z jakiego materiału mogą być wykonywane rolety?

Rolety to drugi rodzaj przesłony okiennej, na który decydujemy się wyjątkowo chętnie. Główne różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami rolet, wynikają głównie z zastosowanego materiału. Możemy bowiem wyróżnić:

  • rolety transparentne- wykonane z cienkiego materiału o wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych;
  • rolety pół transparentne- które cechują się nieco wyższym poziomem przepuszczalności światła;
  • rolety dzień-noc- są to rolety, wykonane z materiału, który pozwala nam na swobodną regulację ilości światła, jaka dostaje się do wnętrza;
  • rolety wykonane z tkaniny black-out- są to rolety gwarantujące całkowite zacienienie, więc zwykle wykorzystuje się je we wnętrzach sypialnianych. Tkanina ta w ogóle nie przepuszcza światła.

Rolety i żaluzje– który materiał sprawdzi się do naszego wnętrza?

Zarówno w przypadku rodzajów żaluzji jak i rolet, musimy podjąć decyzję całkowicie samodzielnie. Najlepiej będzie sprecyzować swoje potrzeby i preferencje, a następnie dokonać właściwego wyboru przesłony okiennej. Wszystkie, wymienione już rozwiązania mają zarówno swoje wady jak i zalety, więc żadne z nich nas nie rozczaruje. Warto jednak zastanowić się, czego od danej przesłony wewnętrznej oczekujemy, a następnie podjąć decyzję.