Rodzaje bram garażowych, czym się różnią?

brama garażowa

W ciągu ostatnich kilku lat garaże stały się integralnym elementem wielu domów jednorodzinnych. Nic więc dziwnego, że sporą uwagę zaczęto również przykładać do bram garażowych. Te najnowocześniejsze mogą się poszczycić tym, ze są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają naszej interwencji w celu ich otworzenia. W związku z tym coraz częściej pojawiają się one również w starszych budynkach, gdzie otworzenie garażu wymuszało dotychczas na kierowcy wyjście z auta. Duże zainteresowanie garażami spowodowało również, że ich producenci poszerzyli swoją ofertę o wiele różnych modeli. Czym się charakteryzują? Jakie są ich zalety? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Bramy garażowe i ich rodzaje

Najprostszy podział bram garażowych opiera się na sposobie ich otwierania. Pod tym względem możemy je podzielić na bramy rozwierane (czasem nazywane rozwieralnymi) oraz te w pełni zautomatyzowane. Pierwsze z nich otwierają się w sposób tradycyjny – ręcznie. Coraz częściej jednak sięga się po bramy bardziej zaawansowane technicznie. Wśród nich na uwagę zasługują:

  • Bramy uchylne (lub płytowe) – najpopularniejsze w tej grupie. Jej dolna część wysuwa się na zewnątrz garażu, przez co aby ją otworzyć, potrzebujemy miejsca przed garażem. Posiadają sztywną konstrukcję, która podnosi się do góry, po czym wsuwa do wnętrza garażu. Dzięki takiej konstrukcji w bramie można zamontować drzwi. Do zalet produktu należy również: dobra izolację termiczną oraz możliwość jej otwierania ręcznego (np. w przypadku braku prądu),
  • Bramy segmentowe (sekcyjne) – można je podzielić na górne i boczne. Ich ogromną zaletę stanowi brak zajmowania przestrzeni przed garażem w trakcie jej otwierania. Świetnie sprawdza się w przypadku pojazdów krótkich oraz wszędzie tam, gdzie garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę. Charakteryzują się większą szczelnością niż bramy uchylne., przez co warto je montować w pomieszczeniach ogrzewanych. 
  • Bramy rolowane (żaluzjowe) – ich działanie można porównać do funkcjonowania rolet okiennych. Największym ich plusem jest fakt, iż praktycznie nie zajmują one żadnego miejsca. Dzięki temu są niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu. Ich zakup wiąże się z potrzebą zainstalowania napędu elektrycznego. Świetnie sprawdzają się w garażach miejskich, a wśród zalet należy wspomnieć także o wolnej przestrzeni sufitowej. Tego rodzaju bramy posiadają samoczynne systemy antywłamaniowy, których działanie polega na blokowaniu się piór.

W pełni zautomatyzowane bramy garażowe znajdziecie Państwo w ofercie serwisu Zwijane.pl