Rekuperacja jest procesem, podczas którego ciepłe i wilgotne powietrze usuwane jest z domu za pomocą przewodów i wentylatora. Następnie zostaje przetransportowane do kanałów wymiennika. W tym miejscu przekazuje ciepło do powietrza, które przepływa z zewnątrz. Naturalnym zjawiskiem w chłodne dni jest wykraplanie się wilgoci na ściankach kanałów wymiennika ciepła. Zjawisko to jest analogicznie do efektu zaparowania na powietrzni lustra w łazience tuż po kąpieli – z tym że intensywność wykraplania się wilgoci w wymienniku jest o wiele większa z powodu niskiej temperatury świeżego powietrza. Powstające krople spływają do tacy ociekowej, a następnie trafiają do kanalizacji. Jednak należy pamiętać, że nieodpowiednie użytkowanie instalacji może przyczynić się do wzrostu rachunków za energię. Jak uniknąć zwiększonych kosztów eksploatacji rekuperatora zimą?
Jak zabezpieczyć rekuperator przed zimą?
W przypadku, gdy temperatura powietrza wpływającego do centrali jest bardzo niska, wówczas krople wilgoci na powierzchni ścianek wymiennika mogą zamarzać, zamiast spływać do tacy. W rezultacie objętość zamarzających skroplin rośnie. To z kolei może powodować deformację powierzchni kanałów wymiennika ciepła. W niektórych przypadkach może dojść do rozerwania ścianek wymiennika. Właśnie z tego powodu, w klimacie, jaki panuje w Polsce, rekuperator powinien być instalowany z systemem, który ochroni instalację przed zamarzaniem.
Rekuperacja zimą powinna być więc zabezpieczona przed zamarzaniem skroplin wewnątrz wymiennika ciepła. W tym celu stosuje się różne metody a najpopularniejszą z nich, jest zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła (GWC). W zależności od rodzaju danego GWC, powietrze z zewnątrz może przechodzić przez rurę lub złoże żwirowe umieszczone w gruncie. Takie działanie umożliwia wstępne podgrzanie GWC dzięki energii zakumulowanej w ziemi.
Innymi metodami są np. montaż grzałki elektrycznej oraz wykorzystanie okresowej redukcji napływu zimnego powietrza do wymiennika ciepła. Grzałka elektryczna ogrzewa pobierane, zimne powietrze do temperatury około 0oC. Redukcja zimnego powietrza zapewnia natomiast skuteczną ochronę wymiennika.
Dlaczego warto odpowiednio zabezpieczyć rekuperator przed mrozami?
Rekuperator to bardzo istotny element całego systemu, który umożliwia odzyskiwanie części ciepła z ogrzewanego powietrza. Kontroluje on ruch nawiewanego i wyprowadzanego z budynku powietrza. Z ogrzanego wcześniej powietrza ciepło jest stopniowo odzyskiwane, a następnie wykorzystywane do ponownego ogrzania pomieszczeń. Równocześnie do wnętrza napływa strumień świeżego powietrza z zewnątrz. Rekuperator umożliwia redukcję utraty ciepła, co ma duży wpływ na koszty ogrzewania. Oczyszczone powietrze z kurzu i alergenów to dodatkowa zaleta, którą odczuwa się znacznie w okresach zimowych, gdy stężenie smogu na zewnątrz przekracza dopuszczalne normy. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczenie rekuperatora zimą, gdy para wodna skrapla się i może zamarzać na ściankach urządzenia.
Jak mówi pracownik sklepu ECO Solutions oferującego sprzedaż rekuperatorów oferującego sprzedaż rekuperatorów: Grunt jest odpowiedzialny za podtrzymywanie zimna w lecie i ciepła zimą. Dzięki temu przez cały rok utrzymuje się jednakowa temperatura. Właściwość ta wykorzystywana jest w systemach wentylacji zwanymi gruntowymi wymiennikami ciepła. Jest to instalacja wspomagająca rekuperację. Decydując się na rozbudowę systemu wentylacji z odzyskiem ciepła o układ gruntowy, można uzyskać efekt klimatyzowania powietrza zupełnie za darmo.
Decydując się na montaż rekuperatora, zaleca się wybór jedynie sprawdzonych firm oferujących takie usługi. Urządzenia od renomowanych producentów to gwarancja poprawnej pracy systemu.