Jak oświetlać wnęki w ścianach?

oświetlenie wnęki

We współczesnej sztuce aranżacji wnętrz panuje przekonanie, że nasze domy mają być nie tylko funkcjonalne, równie ważna, co praktyka, jest estetyka. Aktualnie dąży się do tego, by pomieszczenia, w których spędzamy czas, zachwycały swoim wyglądem, dzięki temu czujemy się w nich naprawdę komfortowo. Dobrym sposobem na dopełnianie wnętrz jest tworzenie wnęk w ścianach, a następnie ich właściwe oświetlanie.

Taśmy LED jako idealne oświetlenie do wnęk w ścianach

W ostatnich latach obserwujemy wzrost zainteresowania klientów oświetleniem przeznaczonym do wnęk w ścianach. Nic dziwnego, tworzenie takich zagłębień czyni nasze pomieszczenia bardzo nowoczesnymi. Nasza sypialnia może zyskać wyjątkowy klimat, a salon pożądaną przez wielu elegancję. Co ważne, jest to rozwiązanie dobre nie tylko pod względem estetycznym, ale i praktycznym. We wnękach montowany jest nierzadko na przykład telewizor, którego rozświetlenie korzystanie wpływa na nasz wzrok – mówi ekspert z firmy mkjb Krzysztof Mucha prowadzącej sklep internetowy swiatło-cienie.pl.

Zdecydowanie najpopularniejszym aktualnie sposobem rozświetlania wnęk w ścianach jest przyklejanie w nich specjalnych taśm LED. Jest to korzystne rozwiązanie z dwóch kluczowych powodów. Taśmy LED są niebywale łatwe w montażu, tak naprawdę wystarczy je przykleić i cieszyć pięknym oświetleniem. Poza tym są one bardzo estetyczne, idealnie chowają się w przygotowanej wnęce i generują stosunkowo delikatne światło. Co ważne, iluminacja rozprowadzana jest równomiernie, na całej długości zagłębienia. Warto też dodać, że taśmy LED dostępne są w opcjach o różnych barwach światła. Mamy możliwość wybrania jednokolorowej oprawy oświetleniowej, ale nie ma też problemu z dostaniem wersji generującej różne barwy światła – wówczas uzyskamy naprawdę zachwycającą iluminację, pamiętajmy jednak, że nie jest ona odpowiednia do każdego typu wnętrz.

Jak inaczej oświetlać wnęki?

Taśmy ledowe to jednak niejedyne rozwiązanie, jeśli chcemy skutecznie oświetlić wnęki w ścianie. Warte zastanowienia się są też reflektory o wąskim kącie generowanego przez nie światła, nazywane powszechnie diodami LED. Jest to dobry kierunek dla tych osób, które chciałyby uzyskać nieco mocniejsze światło niż to, które generowane jest przez taśmy LED. Decydując się na tego typu reflektory, uzyskamy wyraźnie widoczny kontrast pomiędzy źródłami światła we wnęce a resztą pomieszczenia. Co ważne, dzięki diodom LED wszystkie przedmioty, które znajdują się w danym zagłębieniu, zostaną pięknie wyeksponowane.