Listwy Lagrus – listwa do zadań specjalnych

listwy przypodłogowe

listwy przypodłogowe maskują łączenie podłogi ze ścianą – służą do ukrycia nierównych szczelin i wymagane są zawsze wtedy, gdy pomieszczenie ma być wykończone w sposób profesjonalny. Do wyboru jest wiele stylów, w tym klasyczne zaokrąglone wzory, które uzupełnią wykończenie pomieszczenia w stylu tradycyjnym, a także listwy przypodłogowe nowoczesne, o prostych kształtach, które będą pasowały do współczesnych wnętrz. Ale jaki rodzaj listew będzie najbardziej odpowiedni?

listwy przypodłogowe maskują łączenie podłogi ze ścianą – służą do ukrycia nierównych szczelin i wymagane są zawsze wtedy, gdy pomieszczenie ma być wykończone w sposób profesjonalny. Do wyboru jest wiele stylów, w tym klasyczne zaokrąglone wzory, które uzupełnią wykończenie pomieszczenia w stylu tradycyjnym, a także listwy przypodłogowe nowoczesne, o prostych kształtach, które będą pasowały do współczesnych wnętrz. Ale jaki rodzaj listew będzie najbardziej odpowiedni?

Jakie listwy przypodłogowe wybrać – plastikowe, drewniane czy z MDF?

Plastikowe listwy przypodłogowe, zwykle wykonane z PCV, są mniej stosowaną alternatywą dla listew przypodłogowych wykonanych z MDF. MDF to wytworzony przez człowieka materiał nazywany płytą pilśniową o średniej gęstości. Składa się z wielu materiałów, w tym włókien z drewna iglastego, a nawet materiałów pochodzących z recyklingu, które są następnie prasowane w kruszarce w celu utworzenia drewnianej płyty. Ponieważ można je łatwiej produkować masowo, plastikowe listwy przypodłogowe są zwykle tańsze, niż ich drewniane odpowiedniki czy listwy MDF. Niestety może to wpłynąć na jakość produktu końcowego – użytkownicy plastikowych listew przypodłogowych zgłaszają źle zastosowane wykończenia i połączenia, które są trudne (lub niemożliwe) do bezproblemowego wyrównania. Plastik jest mniej wybaczającym materiałem niż drewno lub MDF, więc stosując listwy plastikowe, możesz również napotkać problemy, jeśli ściana nie jest idealnie płaska. Poza kwestiami jakości, bezspornie największą różnicę między listwami przypodłogowymi z tworzywa sztucznego a drewnianymi lub z MDF jest różnica w wyglądzie. Listwy plastikowe zdecydowanie charakteryzują się mniej atrakcyjnym wyglądem.

 Dlaczego MDF jest lepszym materiałem od drewna w kontekście listew przypodłogowych? Z wielu powodów. W przeciwieństwie do drewna, MDF nie ma sęków ani niedoskonałości, a dodatkowo listwa wymaga mniej czasu na przygotowanie w procesie produkcyjnym. Dzieje się tak, ponieważ wszystko, czego potrzebuje, to przeszlifowanie dla uzyskania gładkości, a następnie zagruntowania. Taka listwa gotowa jest do ostatecznego wykończenia lakierem. Listwy wykonane z MDF można polakierować lub pomalować na dowolny kolor. Wszystkie listwy przypodłogowe marki Lagrus wykonane są z płyty MDF.

listwa przypodłogowa

Rozważając zastosowanie listew, należy wziąć pod uwagę również referencje środowiskowe. W przeciwieństwie do produktów pochodnych od drewna, w przypadku plastiku nie ma całkowicie przyjaznego dla środowiska sposobu jego utylizacji, gdy kończy się żywotność listew przypodłogowych. Drewno i materiały drewnopochodne są jednymi z najbardziej przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych dostępnych na całym świecie. Listwy przypodłogowe Lagrus produkowane są z włókien drzewnych, pochodzących ze zrównoważonej produkcji.

Przy zakupie listew zawsze zaleca się wybór materiału MDF. Jest nie tylko lepszy od odpowiednika w drewnie, ale jest również odporny na wilgoć i w standardzie zazwyczaj otrzymuje się na niego dożywotnią gwarancję. Chociaż drewno jest świetne i wygląda bardzo ładnie, jest z nim kilka problemów. Po pierwsze, drewno nie jest tak twarde ani tak wodoodporne w porównaniu z płytą MDF. Oznacza to, że będzie trzeba uważać podczas stosowania i używania listew drewnianych. Innym problemem jest to, że drewno jest materiałem naturalnym, a niektóre deski mogą mieć problemy z deformacjami drzew, przez co na przykład sosna wygląda bardzo niekorzystnie, a w niektórych przypadkach po prostu nie nadaje się do użytku. W przeciwieństwie do drewna, listwy przypodłogowe z MDF są wolne od naturalnych wad. Korzyści z tego są gwarantowane – otrzymasz spójny produkt, który nie będzie się wypaczał, rozszczepiał, wyginał, skręcał, kurczył ani nie zawierał sęków. To sprawia, że MDF jest najbardziej ekonomiczną i oszczędzającą czas opcją spełniającą wymagania dotyczące listew przypodłogowych. Listwy drewniane kosztują znacznie więcej w produkcji i obróbce w porównaniu z MDF, dlatego też listwy drewniane są również produktem dużo droższym.

Listwy firmy Lagrus cechują się nowoczesnym krojem i są produkowane z płyty MDF o wysokiej gęstości, która jest odporna na wilgoć. Dodatkowo ważne jest, aby uczynić swój dom wyjątkowym i zaskakujące jest, jak dobrze można to osiągnąć za pomocą elementu tak prostego jak listwa przypodłogowa. W tym celu firma Lagrus oferuje bardzo szeroką gamę różnych kształtów listew przypodłogowych, dostosowanych do różnego projektów wnętrz mieszkań i domów – zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych, każdy o różnych rozmiarach, aby każdy mógł wybrać dokładnie to, co komponuje się z charakterem wnętrza. Listwy firmy Lagrus oferowane są w  50 unikalnych wzorach.