Projektowanie wnętrz Lublin – Współpraca z projektantem wnętrz

projektowanie wnętrz Lublin

Projektowanie wnętrz to sztuka, która wymaga doskonałego zmysłu estetycznego, wyczucia kształtu i koloru oraz artystycznego drygu. Posiadanie tych cech to jednak kropla w morzu wymagań jakie, stawia praca projektanta, ponieważ dzieła architekta wnętrz nie kończą się w momencie wykonania projektu, ale muszą także znaleźć swoje odzwierciedlenie w przestrzeni. Dlatego oprócz wizji, dobry projektant powinien posiadać wiedzę z zakresu ergonomii pomieszczeń, doskonałą znajomość trendów oraz sprawdzoną bazę dostawców materiałów.

Projektowanie wnętrz – wyzwania

Każde wnętrze ma swój własny, indywidualny zestaw cech, dlatego dobry projektant zawsze zaczyna pracę od zbadania pomieszczenia, określenia jego zalet i wad, na które musi zwrócić szczególną uwagę w dalszej pracy.

Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które na pierwszy rzut oka nie muszą być oczywiste. Podstawową kwestią jest kształt, wielkość i wysokość pomieszczeń. Za pomocą kolorów i wzorów, a także trików aranżacyjnych projektant może optycznie modelować rozmiar pomieszczenia. Drugą bardzo istotną kwestią są źródła naturalnego światła. Dobrze oświetlone pomieszczenie stanowi doskonałą przestrzeń do życia, ponieważ naturalne światło słoneczne dodaje energii i pobudza do działania. Jeżeli jednak nasze wnętrze nie ma dobrego dostępu do światła dziennego, projektant wie, jak wyrównać te straty za pomocą przemyślnie dobranego, dodatkowego oświetlenia.
Bardzo ważne jest także określenie przeznaczenia pomieszczenia. Przestrzeń do pracy zaaranżujemy bowiem inaczej niż strefę do relaksu lub spędzania czasu w rodzinnym gronie. Przeprowadzenie wywiadu z domownikami pozwoli nie tylko na uchwycenie wymarzonego designu i kolorystyki, ale także stylu życia ludzi, który jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na ostateczną aranżację.

Realizacja projektu

Najbardziej wyczekiwanym momentem współpracy – jest realizacja projektu.
Projektant zapoznał się z cechami mieszkania, oczekiwaniami klienta, a w jego głowie kłębią się zarysy pomysłów. Teraz przyszedł czas na działanie. W pierwszej kolejności projektant wykonuje dokładny pomiar wnętrza, na podstawie którego wykonany zostanie projekt funkcjonalny. Przy użyciu specjalistycznych programów do aranżacji wnętrz, generuje wizualizację mieszkania w 3D. Zawiera ona projekt rozmieszczenia elementów we wnętrzu, propozycję wyposażenia wraz ze wzorami oraz odpowiednio dobraną kolorystyką.
Następnie zapoznaje klienta z wizualizacją, koryguje projekt na podstawie wniesionych uwag i wspólnie ustalają finalną wersję projektu aranżacji. Wtedy projektant przechodzi do wykonania projektu wykonawczego.

Wykonanie techniczne

Projekt wykonawczy to projekt ostateczny, który przekazywany jest do wykonawcy technicznego. Zawiera on dokładnie opisane wymiary wnętrza, modele oraz kolory wyposażenia zaakceptowane przez klienta. Wszystkie niezbędne do wykonania aranżacji informacje zostają zawarte w dokumentach, jednak dla projektanta nie oznacza to końca pracy. W trakcie wykonywania projektu, sprawuje on nadzór nad pracami ekipy technicznej. Poczynając od przedstawienia koncepcji wykonawcy, poprzez kontrolę jakości pracy, kończąc na weryfikacji zgodności wykonania z zaplanowaną aranżacją.

Jeżeli wszystko się zgadza, projektant zatwierdza wykonanie i oddaje go do użytku nowym właścicielom.

Współpraca z Klientem

Każdy projekt to nowe wyzwanie dla projektanta. Sprostanie zadaniu wymaga doskonałej wyobraźni i kreatywności, ale także doświadczenia i praktycznego podejścia. Jednak najważniejszą kwestią, jest dostosowanie projektu do potrzeb i gustu klienta. Dobry projektant przeprowadzi wywiad, na podstawie którego zaprojektuje wnętrze dopasowane do charakteru, stylu życia i indywidualnych preferencji zleceniodawcy. Po czym poznać dobrego projektanta? Aranżacja, którą uzyskałeś jest stylowa i oryginalna, a jednocześnie nadal pozwala Ci czuć się jak u siebie w domu.