Jak zadbać o bezpieczeństwo w magazynie?

powierzchnie magazynowe Poznań

Magazyn w każdej firmie to miejsce, gdzie bardzo ważne jest dbanie o bezpieczeństwo. Nic dziwnego. Powierzchnie magazynowe są rozległe, a znajduje się na nich różny, często specyficzny towar. A jedną z czynności tam wykonywanych jest np. poruszanie się wózkiem widłowym. Dlatego znajomość przepisów związanych m.in. z higieną pracy ma duże znaczenie.

Obowiązki pracodawców i pracowników

Zanim odpowiemy na pytanie zadane w tytule artykułu, najpierw wyjaśnijmy, co należy do głównych obowiązków, zarówno pracodawcy, jak i podległych mu zatrudnionych osób. W przypadku właściciela firmy ważne jest, aby obowiązkowo zorganizował miejsce pracy, zapewniając wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa i system pierwszej pomocy (zgodnie z zasadami bhp).

Z kolei pracownicy – magazynierzy, koniecznie muszą brać udział w szkoleniach bhp. W ten sposób nauczą się, jak zachować odpowiedni stan maszyn i różnych narzędzi, które są niezbędne w trakcie wykonywania wielu czynności. Nie mogą także zapominać o tym, jak istotne jest stosowanie środków ochrony zbiorowej i używanie przydzielonej odzieży oraz specjalnego obuwia roboczego.

Jakie mogą pojawić się zagrożenia?

Kiedy pracownik punktualnie przybędzie do zakładu i wejdzie na powierzchnie magazynowe, to powinien zdawać sobie sprawę z czynników ryzyka zawodowego. Co dokładnie należy do najczęściej występujących zagrożeń poza nadmiernym hałasem mogącym pogorszyć słuch? Sprawdźmy.

Mowa o między innymi o urazach spowodowanych upadkami z drabiny, potknięciem na nierównościach i śliskiej podłodze, a także potrąceniami przez wspomniane już wózki widłowe. Magazynierzy mogą być także poranieni przez spadające przedmioty albo w trakcie ich przenoszenia. Muszą jeszcze uważać na toksyczne, łatwopalne oraz wybuchowe materiały.

Dbanie o bezpieczeństwo – odpowiednie warunki i ustalenia

Sam kurs bhp i poznanie instrukcji stosowania maszyn może nie wystarczyć, aby w stu procentach zadbać o bezpieczeństwo w magazynie. W celu przeciwdziałania wypadkom trzeba dodatkowo naprawiać na bieżąco nagle pojawiające się wady konstrukcyjne i techniczne i zachowywać ostrożność, kiedy ma się do czynienia z trującymi substancjami, które znajdują się w nieszczelnych opakowaniach.

Powierzchnie magazynowe to przestrzeń, gdzie niezwykle ważne są wszelkie wewnątrzzakładowe regulacje. Dlatego jednym z warunków będzie użycie specjalnych barier. Takie elastyczne szlabany odseparują od siebie ruch pieszy i kołowy, a co za tym idzie, zapobiegną kolizjom i ochronią składowany towar.

Po więcej informacji zapraszamy: Powierzchnie magazynowe Poznań.