Jak wybrać hosting WWW dla swojej strony internetowej?

hosting

Sprawnie działająca strona internetowa to w dzisiejszym czasie podstawa dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa. Większość firm na etapie planowania nowej domeny skupia swoją uwagę na aspektach wizualnych i projekcie przyjaznym dla użytkowników. Wybór hostingu często odkładany jest wtedy na drugi plan, a przecież nie trudno wyobrazić sobie frustrację odwiedzających stronę w momencie, gdy ta, działa powolnie i jest niestabilna. Co więcej, odpowiedni hosting zapewniający szybkie działanie domeny nie musi wiązać się wcale z wydaniem ogromnych nakładów finansowych. Na czym polega hosting, jakie są różnice między ofertami oraz jak wybrać właściwą? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Na czym polega hosting?

Hosting WWW to, nie wchodząc zbytnio w szczegóły, udostępnianie zasobów serwera przez dostawcę usług internetowych. Dzięki temu właściciel strony internetowej może zarezerwować pewną objętość dysku lub chmury, na której będzie znajdowała się dana domena. W zależności od infrastruktury serwerowni i oferowanych rozwiązań w zakresie zarządzania danymi wybór hostingu ma wpływ na m.in. szybkość działania strony, limit jednoczesnych połączeń HTTP czy maksymalny rozmiar poczty elektronicznej. 

Różnice między hostingami

Tak jak w przypadku wyboru projektu i designu strony internetowej, tak również wybierając hosting WWW, dostępnych jest wiele różnorakich wariantów. Oferty różnią się między sobą transferem, limitem danych i liczby domen czy chociażby szybkością systemu cache. Przede wszystkim można jednak rozdzielić hostingi ze względu na cenę i jakość usługi. Czy to w takim razie oznacza, że im drożej, tym lepiej? Nie zupełnie, z powodzeniem można znaleźć niedrogi pakiet, w pełni odpowiadający potrzebom danego przedsiębiorstwa. Hostingi WWW różnią się także stosowanymi systemami bezpieczeństwa. Dzięki nim możliwym staje się zabezpieczenie strony przed różnego rodzaju atakami hakerskimi i złośliwym oprogramowaniem. W pewnych wariantach hostingi WWW oferują także ochronę przed DDoS, czyli działaniem mającym na celu sparaliżowanie domeny poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów. 

Jak wybrać?

Wybierając hosting WWW, należy przede wszystkim znaleźć dostawcę usług oferującego pakiet, który najbardziej odpowiada przeznaczeniu strony internetowej. W ten sposób można idealnie dopasować wariant hostingu do swoich potrzeb i budżetu, który jest do rozdysponowania. Ceny najtańszych pakietów sięgają obecnie zaledwie kilku złotych miesięcznie, co z pewnością zachęca do rozpoczęcia przygody z własną stroną internetową. Nieco droższe propozycje, lecz wciąż zdecydowanie tanie (kilkanaście złotych na miesiąc) doskonale sprawdzą się w przypadku małych przedsiębiorstw. Dla dużych firm przewiduje się najdroższe pakiety, oferujące największe limity danych, szybkość oraz najwyższe możliwe bezpieczeństwo strony.