Od czego zacząć tworzenie strony internetowej?

projektowanie stron internetowych

Jak w każdym biznesie, podczas tworzenia strony najważniejsze jest, aby zacząć. Po zbudowaniu solidnego fundamentu projektu pozostaje jedynie kontynuować, krok po kroku systematycznie zbliżając się do celu. Oto jak wygląda projektowanie stron internetowych od podstaw.

Od czego zacząć tworzenie strony dla początkujących — od pomysłu

Przede wszystkim zdecyduj, jaką stronę zamierzasz zrobić, dla kogo jest przeznaczona i w jakim celu ją tworzysz. Być może będzie to portal informacyjny, osobisty blog, sklep internetowy lub internetowe przedstawicielstwo firmy.

Jeśli tworzysz stronę internetową, aby zarabiać, od razu pomyśl o konkretnym sposobie na zysk i opracuj strategię rozwoju portalu od podstaw do pożądanego poziomu. Posiadanie konkretnego celu i jasnego planu jego osiągnięcia to klucz do sukcesu. 

Określ, czym Twoja strona będzie się różnić od projektów konkurencji — portal, który wyróżnia się na tle innych i przyciąga większą uwagę, na pewno przyniesie dobre pieniądze.

Nie zapominaj, że strona powinna być przydatna dla odwiedzających — tylko wtedy możesz liczyć na stały rozwój. Na przykład portal informacyjny powinien zawierać wysokiej jakości artykuły, w których ludzie znajdą odpowiedzi na swoje pytania.

Start — wybór domeny i hostingu

Aby umieścić stronę w Internecie, należy kupić domenę i wybrać hosting. Domena to nazwa strony internetowej, np. ppppp.pl, która jest wyświetlana w pasku adresu i którą użytkownicy będą wpisywać, gdy będą chcieli dostać się do Twojego portalu. Główne wymagania dotyczące nazwy domeny to:

  • Zwięzłość — im krótsza, tym lepsza;
  • Zapamiętywalność — idealna nazwa domeny pozostaje w pamięci użytkownika już po pierwszej wizycie na stronie.

Hosting to miejsce na dysku twardym serwera, gdzie należy umieścić stronę, aby była dostępna do odwiedzin. Należy go wypożyczyć od jednej z firm świadczących usługę. Dobry hosting spełnia szereg wymagań:

  • Jest niezawodny;
  • Zapewnia szybki czas reakcji;

Zawsze dostarczaj stronie wystarczającą ilość zasobów, które są wymagane do prawidłowego działania. Jeśli chcesz stworzyć projekt internetowy, nie idź za taniością. Lepiej dokładnie przejrzeć dostępne informacje o dostawcach usług hostingowych, w tym opinie klientów, aby wybrać wiarygodną firmę, która zapewni stabilne i szybkie działanie Twojej strony.

Wybór systemu CMS dla Twojego projektu

CMS, który nazywany jest również silnikiem stron internetowych to powłoka, która pozwala szybko stworzyć zasób internetowy i utrzymywać go przy minimalnym wysiłku, dodając nowe strony w miarę potrzeb.

W tym samym czasie stworzenie wysokiej jakości strony internetowej od podstaw przy użyciu HTML, CSS, PHP i MySQL zajęłoby nowicjuszowi miesiące. Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć portal, użycie systemu CMS jest najlepszym rozwiązaniem.

Design

Dla każdego użytkownika CMS dostępne są darmowe standardowe szablony projektowe, z których może wybrać dowolny. Nie będzie to wymagało żadnych nakładów czasowych ani pieniężnych, ale stworzona strona nie będzie wyglądała unikatowo i będzie wymagała czasu na dopracowanie.

Zalecamy pobieranie wszystkich szablonów wyłącznie z oficjalnych stron internetowych. W przeciwnym razie w kodzie takiego szablonu mogą być zaszyte linki do obcych zasobów, umożliwiające intruzom dostęp do Twojej strony.

Unikalny projekt jest opracowywany indywidualnie dla każdego zasobu internetowego. Grafika, kolory i inne szczegóły są starannie dobierane. Ta opcja będzie kosztować bardzo dużo i będzie stale wymagać modyfikacji.

Istnieje opcja pośrednia — szablony premium, które można kupić na specjalnych stronach. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję z katalogu i zainstalować ją — takie podejście pozwala uzyskać oryginalny projekt bez dodatkowych kosztów. Strony na “szablonowym” projekcie wyglądają nie gorzej niż indywidualne opracowania małych web-studiów, natomiast cena jest kilkakrotnie niższa.