Klimatyzacja to coraz popularniejszy sposób na radzenie sobie z upałami, zarówno w obiektach przemysłowych i biurach, jak i w domach. Zapewnia komfort termiczny, oczyszcza i jonizuje powietrze, a także rozwiązuje problem rozwoju bakterii i grzybów. Jednak jak każde inne urządzenie, tak i klimatyzacja ma prawo się czasem zepsuć. Dlatego ważne jest, aby obserwować pracę klimatyzacji i reagować od razu, gdy zauważymy niepokojące nieprawidłowości.
Jak rozpoznać awarię klimatyzacji?
Jeżeli posiadamy klimatyzację w naszym domu lub biurze, powinniśmy wiedzieć, jak rozpoznać nieprawidłowości w jej działaniu wskazujące jednoznacznie na usterkę. Niektóre urządzenia mają funkcję autodiagnostyki, które informują o awarii, więc zadanie to jest stosunkowo proste, jednak niewiele modeli jest w nią wyposażonych. Naszą czujność powinien wzbudzić nieprzyjemny zapach wydobywający się z klimatyzacji, ponieważ świadczy on o rozwoju grzybów i pleśni. Podobnie, gdy z parownika urządzenia cieknie woda. Naszą uwagę powinna zwrócić także nieefektywna praca klimatyzacji mimo odgłosów pracy oraz zbyt głośna praca urządzenia. Na awarię wskazuje brak możliwości uruchomienia urządzenia, brak reakcji na zmianę ustawień parametrów lub samoistne włączanie i wyłączanie się klimatyzatora. Objawem awarii, który powinien nas szczególnie zaniepokoić, jest wydobywający się z urządzenia dym oraz swąd spalenizny. W każdym z tych przypadków należy koniecznie wezwać serwis klimatyzacji. Jeśli cokolwiek innego zaniepokoi nas w pracy urządzenia, również nie powinniśmy zwlekać, lecz od razu umówić się na przegląd, czyszczenie i ewentualną naprawę urządzenia. Warto zaznaczyć, że wszelkich napraw i prac konserwacyjnych nie należy wykonywać na własną rękę, ponieważ możemy jeszcze pogłębić problem lub utracić gwarancję producenta.
Najczęstsze przyczyny awarii klimatyzacji
Klimatyzatory są urządzeniami, które muszą efektywnie pracować w niesprzyjających warunkach i dlatego awarie mogą się zdarzać. Takie czynniki jak zapylone środowisko, wysokie temperatury lub ich wahania, nieprawidłowa obsługa urządzenia, duża wilgotność, a do tego praca urządzenia niemalże bez przerwy, mogą sprawiać, że znajdujące się wewnątrz części mechaniczne i elektroniczne ulegają usterkom. Szkodliwe dla urządzenia są także zabrudzone filtry, niedostateczna ilość czynnika chłodzącego czy niedrożność przewodów odprowadzających parę wodną. Problem może tkwić również w nieprawidłowym montażu. Złe umiejscowienie urządzenia, nieprawidłowo dobrana moc lub montaż klimatyzacji przeprowadzony przez niewykwalifikowanych fachowców należą do najczęstszych przyczyn awarii klimatyzacji. Należy pamiętać, że zarówno montaż, jak i demontaż urządzenia, mogą przeprowadzać jedynie osoby posiadające doświadczenie i dysponujące sprzętem uprawniającym do ich przeprowadzenia. Tylko w ten sposób możemy uniknąć nieprawidłowego podłączenia instalacji i agregatu czy braku pułapki olejowej, przez które korzystanie z urządzenia jest nie tylko niebezpieczne, ale i o wiele bardziej kosztowne – zauważa nasz rozmówca z firmy DSTechnik.
Najczęściej spotykane awarie klimatyzacji
Najczęściej spotykaną usterką klimatyzacji jest niedrożność przewodów i zanieczyszczenie układu. Urządzenie nie jest w stanie wówczas skutecznie odprowadzać skroplin ani efektywnie chłodzić bądź grzać pomieszczenia. Zabrudzone filtry powietrza, odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach i spadek wydajności urządzenia, są siedliskiem pleśni i grzybów, które wydmuchiwane są na zewnątrz i mieszane z powietrzem, którym oddychamy. Powszechnym problemem jest również niski poziom czynnika chłodzącego, wynikający zazwyczaj z nieszczelności instalacji, co z kolei powoduje nieregularną pracę klimatyzatora i częste włączanie oraz wyłączanie sprężarki. Z uwagi na specyfikację pracy urządzenia, usterkom ulega również wentylator jednostki zewnętrznej, odpowiadający m.in. za usuwanie ciepłego powietrza z pomieszczenia. Intensywna praca jednostki zewnętrznej sprawia, że silnik sprężarki oraz silnik wentylatora również narażone są na awarię w wyniku przegrzania urządzenia. Do często spotykanych awarii należą także te spowodowane skokami napięcia.
Jak skutecznie zapobiegać awariom klimatyzacji?
Klimatyzacja jest sporym udogodnieniem, jednak pociąga za sobą konieczność regularnego serwisowania. Urządzenie należy dostatecznie często czyścić oraz poddawać przeglądom – przynajmniej dwa razy w roku, na przełomie marca i kwietnia oraz września i października. Jeżeli z urządzenia korzystamy wyłącznie latem, wystarczy przegląd raz do roku, po zakończeniu sezonu letniego. W przypadku klimatyzacji przemysłowej serwisowanie należy przeprowadzać częściej, najlepiej ustalając częstotliwość przeglądów ze specjalistami w zakresie serwisu klimatyzacji. Podczas przeglądu fachowcy ocenią pracę urządzenia oraz sprawdzą m.in. czystość filtrów, szczelność i poprawność działania układu, ciśnienie w całym systemie, a także przeprowadzą pełną dezynsekcję i odgrzybianie poszczególnych elementów klimatyzatora, aby zapewnić nam wysoką jakość powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zapobiec usterkom lub w porę zareagować, nim ewentualne nieprawidłowości przeobrażą się w poważne i kosztowne awarie.