Jak prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

księgowa

Wiele osób rezygnuje z wykonywania obowiązków zawodowych na podstawie umowy o pracę na rzecz prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Wynika to między innymi z korzystniejszych warunków podatkowych, ale także z chęci „pójścia na swoje”. Jeśli prowadzisz jednoosobową firmę, możesz zlecić prowadzenie księgowości specjaliście lub zająć się tym sam. O czym warto pamiętać?

Wybór sposobu opodatkowania

Pierwszym krokiem przedsiębiorcy po decyzji o założeniu własnej firmy musi być zgłoszenie tego zamiaru do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli złożenie wniosku o wpis do wyżej wymienionego rejestru. Wypełnienie i przedstawienie formularza o symbolu CEIDG1 jest równoznaczne ze zgłoszeniem nowo powstającego przedsiębiorstwa do urzędu skarbowego.

Z tym wiąże się konieczność wyboru sposobu opodatkowania, według którego będziesz rozliczał przychody. Najczęściej stosowanymi formami odprowadzania należności fiskalnych są:

  • zasady ogólne,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt ewidencjonowany,
  • karta podatkowa.

Oczywistą kwestią jest, że każdy przedsiębiorca chce płacić jak najniższe podatki, dlatego przed wyborem danego sposobu ich naliczania, warto skonsultować tę decyzję z księgowym. Poszczególne sposoby opodatkowania dobrze sprawdzą się w przypadku konkretnych typów działalności – podpowiada specjalista z biura rachunkowego Compo System.

VAT – płacić czy nie?

Kolejną decyzją, która musi podjąć osoba rozpoczynająca prowadzenie firmy, jest wybór, czy chce zostać tak zwanym VAT-owcem. O tym, czy zadeklarujesz chęć oprowadzania podatku VAT, nie musisz informować organów podatkowych od razu podczas zakładania działalności, jednak nie możesz zrobić tego później niż w momencie wystawienia pierwszej faktury. Warto pamiętać, że niektóre typy działalności są zobowiązane do płacenia VAT-u. Należą do nich między innymi firmy zajmujące się:

  • importem towarów i usług, wewnątrzwspólnotowym nabywaniem towarów, dostawą towarów lub usług, dla których podatnikiem jest nabywca,
  • usługami prawniczymi,
  • usługami doradczymi,
  • usługami jubilerskimi.

Jeśli zgodnie z deklaracją jednoosobowa działalność gospodarcza, którą prowadzisz, wykonuje jedną z powyższych czynności, przepisy nakładają na Ciebie obowiązek odprowadzania podatku VAT.

W większości przypadków decyzja o tym, czy chcesz zostać VAT-owcem jest dobrowolna. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy warto się na to zdecydować. Opłacalność takiego wyboru jest uzależniona od wielu czynników, dlatego warto także w tej kwestii zasięgnąć porady profesjonalnego księgowego.