Obok siebie w Krakowie są dwa zabytkowe centra: Kazimierz i Stare Miasto. Niegdyś osobne miasta, od końca XVIII wieku połączone w jeden organizm. Aby poznać ścisłe centrum, najlepiej znaleźć nocleg gdzieś w okolicy. Zaoszczędzimy dzięki temu sporo czasu.
Jeśli mamy nocleg na Starym Mieście to nic trudnego nas nie czeka. Wysiadamy z pociągu/autobusu i idziemy trochę w kierunku centrum. Jeżeli nasz bagaż jest ciężki, zamawiamy taksówkę, lub wsiadamy do tramwaju na pobliskim przystanku komunikacji miejskiej. Meldujemy się w hostelu, zostawiamy bagaże. Wycieczkę czas zacząć.
Stare Miasto – co można zobaczyć?
Tłumy ludzi w słoneczne miesiące – z każdego narodu, rasy, języka i religii. Kraków nie jest jedynie magnesem dla rodaków. To pokazuje, jak bardzo unikatowe jest to miejsce.
Zaczynając od rynku, mamy tu między innymi:
- kościoły – od pierwotnie romańskiego kościółka św. Wojciecha, przez gotycki kościół Mariacki, barokowy ojców Pijarów i kościół ojców franciszkanów z secesyjnymi zdobieniami,
- bramę floriańską – pozostałości murów miejskich,
- muzea – jak choćby muzeum w podziemiach Krakowa, lub muzeum książąt Czartoryskich,
- ulicznych artystów – są oni wręcz zrośnięci z krajobrazem rynku. W lato nie ma szans, by jakiegoś nie spotkać,
- Sukiennice – gdzie możemy zakupić pamiątki,
- kawiarnie i restauracje – różnej kuchni, typów i smaków. Wśród nich jest słynna „Piwnica pod baranami” z kabaretem,
- barbakan (zwany rondlem) – imponujący przykład fortyfikacji miejskich.
Kazimierz – co się tu znajduje?
Kazimierz ma swój specyficzny klimat. Przez wiele lat rozwijał się autonomicznie, co widać po charakterze miejsca. Jest tu dużo budynków, które pozostały po społeczności żydowskiej zamieszkującej to miejsce:
- Wielką Mycwę – łaźnię, z której społeczność żydowska mogła skorzystać w celu obmyć rytualnych.
- synagogi – spośród, których większość nie pełni obecnie swojej pierwotnej funkcji. W Starej Synagodze jest wystawa poświęcona kulturze żydowskiej.
- cmentarz – zwany cmentarzem Remuh. Jeden z najstarszych tego typu cmentarzy na kontynencie,
- kościoły – gdzie króluje gotyk – świętej Katarzyny i Bożego Ciała,
- kawiarnie i restauracje – na czele z „U Fryzjera” z kuchnią żydowską.
Posiłek i noclegi
Stare Miasto i Kazimierz roją się wręcz od restauracji i uroczych knajpek. Kuchnia polska, węgierska, żydowska… – znajdziemy tu wszystko. Jeśli jesteśmy w grupie zorganizowanej, to pracownicy hostelu Draggo pomogą nam zarezerwować odpowiednie dla nas miejsce na wybraną godzinę. Ponadto zajmą się rezerwacją wejściówek do teatrów, muzeów, centrów kultury.
Hostel w Krakowie znajduje się na Starym Mieście przy ulicy Gołębiej. Jest to ścisłe centrum – a dokładniej: południowa część bliska Kazimierza. Oznacza to, że do dzielnicy żydowskiej jesteśmy w stanie dojść piechotą w czasie poniżej 20 minut. Możemy skorzystać także z krążących w okolicy elektrycznych pojazdów wycieczkowych.
Hostel w centrum Krakowa
Draggo House przyjmuje zarówno grupy, jak i osoby indywidualne. Dla gości są przeznaczone nowoczesne miejsca noclegowe, sloty do ładowania, łazienki dla każdego pokoju, szafki, WiFi, SmartTV. Draggo oferuje zarówno pokoje grupowe, jak i np. jednoosobowe.