Jaki piec gazowy do domu wybrać?

piece gazowe

Każdy z nas ceni sobie wysoki komfort cieplny, który panuje w domu lub mieszkaniu. Niemniej jednak jest on zależny przede wszystkim od tego, na jaki system ogrzewania postawimy. Na rynku obecnie jest niezwykle duży wybór różnego rodzaju pieców, które zagwarantują nam odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Jednak ich wybór może być dla każdego z nas niezwykle trudny. Z racji tego, że dużą popularnością cieszą się obecnie piece gazowe, warto wiedzieć, jaki będzie najlepszy.

Piec gazowy- dwu- a może jednofunkcyjny?

W pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę, że piec gazowy może być zarówno jedno- jak i dwufunkcyjny. W przypadku domów jednak, zwykle o wiele lepiej sprawdza się ten drugi model. Największa różnica tkwi w tym, że piec gazowy jednofunkcyjny, skupia się tylko i wyłącznie na ogrzewaniu pomieszczeń, podczas gdy jego dwufunkcyjny odpowiednik dostarcza również ciepłą wodę użytkową. Piec gazowy dwufunkcyjny zawsze ma priorytet. Oznacza to, że w momencie kiedy występuje zapotrzebowanie na ciepłą wodę, to ona zostanie podgrzana w pierwszej kolejności, a dopiero później ciepło zostanie dostarczone do pomieszczeń. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, które pozwoli zmniejszyć rachunki za podgrzewanie wody.

Kocioł kondensacyjny czy tradycyjny?

Kolejną kwestią jest wybór pieca gazowego kondensacyjnego lub tradycyjnego. Oczywiście modele kondensacyjne są nowoczesnym i niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem, gdyż taki piec jest wstanie odzyskać energię ze spalin. Co więcej, często sprawność takich pieców jest określana na poziomie 110%, podczas gdy w przypadku kotłów tradycyjnych jest to zwykle około 95%. Niemniej jednak trzeba zdać sobie sprawę z tego, że piec gazowy kondensacyjny jest rozwiązaniem znacznie droższym i zaawansowanym technologicznie. Jednak inwestycja w niego zwróci się w perspektywie czasu.

Jaka moc pieca gazowego?

Dobranie odpowiedniej mocy pieca gazowego sprawia, że można będzie wykorzystać pełnie jego możliwości. Niemniej jednak wszystko zależy od tego, jaką izolację cieplną posiada budynek. Jeśli powstał on zgodnie z zaleceniami nowoczesnego budownictwa, można przyjąć, że już 50 W na metr kwadratowy będzie w pełni wystarczająca. W przypadku zaś budownictwa starego, gdzie izolacja cieplna jest nieco wątpliwej jakości zaleca się już około 60-90 W na metr kwadratowy budynku. Z kolei jeśli nasz dom zostały wybudowany przed rokiem 1982, to trzeba postawić na około 120 W na jeden metr kwadratowy budynku. Odpowiednia moc pieca gazowego, pozwoli na zapewnienie mieszkańcom komfortu cieplnego.