Jak kupić swoje wymarzone auto?

Zakup auta zawsze wiąże się z wieloma emocjami i to niezależnie od tego, czy ktoś kupuje pierwsze w życiu auto z drugiej ręki, czy też nowy pojazd pochodzący prosto z salonu. O ile jednak przy pojazdach kupowanych od oficjalnych dystrybutorów nie ma ryzyka, że rzeczywisty stan auta nie będzie się pokrywał z obietnicami sprzedawcy, to takie sytuacje niestety zdarzają się przy zakupie używanego samochodu.

  1. Co warto sprawdzić przed zakupem auta?
  2. Do czego można wykorzystać numer VIN?
  3. Polecany VIN dekoder

Zanim więc zdecydujesz się wydać swoje ciężko zarobione pieniądze na auto z drugiej ręki, koniecznie pamiętaj o sprawdzeniu kilku istotnych rzeczy. Jedną z najważniejszych jest numer VIN, który pozwala między innymi wykryć ewentualne nieprawidłowości w odczytach licznika, sprawdzić historię pojazdu czy nawet upewnić się, że dane auto nie znajduje się w rejestrze poszukiwanych samochodów.

Co warto sprawdzić przed zakupem auta?

Przed zakupem auta warto sprawdzić wiele różnych elementów, przy czym największą uwagę trzeba zwrócić na:

  • stan opon, klocków i tarcz hamulcowych,
  • sprawdzić zawieszenie,
  • skontrolować układ wydechowy,
  • sprawdzić numer nadwozia (do tego celu przyda się VIN dekoder), 
  • przyjrzeć się karoserii w celu znalezienia śladów nowego lakieru,
  • skontrolować stan szyb,
  • sprawdzić, czy nie pojawiają się pierwsze oznaki korozji.

Niektóre z tych rzeczy można zweryfikować samodzielnie, natomiast inne mogą wymagać skorzystania z pomocy kogoś bardziej doświadczonego lub odwiedzenia stacji kontroli pojazdów. Lepiej jednak poświęcić na to czas niż później żałować zbyt pochopnie dokonanego zakupu.

Do czego można wykorzystać numer VIN?

Za tym, aby przeprowadzić sprawdzenie auta po vin, przemawia wiele argumentów. Porządny raport VIN zawiera przede wszystkim informacje o szkodach i kolizjach, które często obejmują również archiwalne zdjęcia danego samochodu. Dzięki temu potencjalny kupujący może zweryfikować ofertę przedstawioną przez aktualnego właściciela pojazdu. Dodatkowo z numeru VIN można odczytać między innymi informacje o wezwaniach serwisowych, sprawdzić szczegółową historię pojazdu, a także poznać jego fabryczne dane techniczne i wyposażenie.

Polecany VIN dekoder

W celu uzyskania raportu VIN można skorzystać z wielu usług, przy czym niektóre z nich są płatne. Jeżeli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, sprawdź vin za darmo na popularnej stronie, gdzie można uzyskać wiele istotnych danych na temat każdego samochodu. Na stronie można również znaleźć wiele przydatnych artykułów, które z pewnością zainteresują osoby szukające dla siebie auta.