Czy warto grać w szachy online? Czego nauczą Cię szachy?

szachy

Gra w szachy jest obecna praktycznie na całym świecie od wieków. Jej zasady stopniowo ulegały zmianom, aż w końcu osiągnęły znaną nam współcześnie formę. W wielu krajach organizowane są prestiżowe konkursy związane z szachami, jednym z najbardziej znanych jest olimpiada szachowa organizowana przez międzynarodową federację, w której udział biorą szachiści z różnych zakątków świata. Bez wątpienia jest to gra wyjątkowa, mająca bardzo pozytywny wpływ na osoby, które ją praktykują. Dlaczego warto grać w szachy i gdzie można to robić? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Czy warto grać w szachy online?

Szachy to gra dla dwóch osób, w związku z czym, jeśli chcemy ją trenować, potrzebny jest nam przeciwnik. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie wśród znajomych lub rodziny odpowiedniego partnera, bądź partnerki do prowadzenia rozgrywek. Jeśli jednak nie znamy nikogo takiego, to alternatywą jest znalezienie w miejscowości, w której mieszkamy klubu szachowego. Tego typu kluby prężnie działają w wielu większych i mniejszych miastach. Ostatnią opcją, która również jest warta rozważenia, jest gra w szachy przez internet. Platformy do gry w szachy online wymienia KlubSzachowy.pl, jest ich w sieci kilka i dają możliwość prowadzenia meczów zarówno z innymi graczami, jak i ze sztuczną inteligencją.

Czy warto zdecydować się na taką formę rozgrywek? Naszym zdaniem tak, gdyż nie różni się ona za bardzo od gry „na żywo”, w dalszym ciągu ma pozytywny wpływ na rozwój naszych umiejętności szachowych i nie tylko.

Czego uczą nas szachy?

Szachy są grą wymagająca dużego skupienia, strategicznego i logicznego myślenia, a także cierpliwości. Wielu naukowców potwierdza, że szachy mają duży wpływ na poprawę zdolności intelektualnych, mogą nawet zwiększyć nasze IQ. Wśród innych zalet warto wymienić kształcenie umiejętności krytycznego myślenia, a także poprawę umiejętności arytmetycznych. Dla niektórych zaskoczeniem może być to, że osoby grające w szachy wspomagają w ten sposób rozwój inteligencji emocjonalnej, a nawet umiejętności psychospołecznych. W niektórych przypadkach gra ta może mieć walory terapeutyczne.

Kiedy rozpocząć naukę gry w szachy?

Szachy to gra, która opiera się nie na szczęściu graczy, o których wygranej decyduje los, a na ich wiedzy i umiejętnościach. Tak naprawdę im wcześniej rozpoczniemy swoją przygodę z szachami, tym lepiej, nie mniej należy pamiętać o tym, że nigdy nie jest za późno. W szachy grają zarówno kilkuletnie dzieci, jak i dorośli oraz osoby starsze. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby rodzice grali ze swoimi dziećmi, gdyż jest to świetny sposób na wartościowe spędzanie wolnego czasu. Jeśli zatem jesteście ciekawi, czy poradzilibyście sobie w szachowym pojedynku, nie zwlekajcie, tylko szukajcie najbliższego klubu szachowego, włączcie internet i wejdźcie na jedną z wielu platform do gry w szachy online, lub namówcie kogoś z rodziny bądź przyjaciół na rozgrywkę, Warto również sięgnąć, zwłaszcza na początku, do podręczników szachowych, w których znajdują się informacje na temat podstawowych taktyk i nie tylko.